V celé Evropské unii tempo hospodářského růstu podle Eurostatu v závěru roku zrychlilo na 0,6 procenta z 0,5 procenta ve třetím čtvrtletí. Za celý rok ekonomika EU vzrostla o 1,9 procenta.

Evropská komise v listopadu předpověděla, že růst ekonomiky eurozóny v letošním roce zpomalí na 1,5 procenta. Evropská centrální banka (ECB) se snaží hospodářský růst v eurozóně podporovat nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů.

Nejnižší nezaměstnanost od roku 2009

Další údaje Eurostatu dnes ukázaly, že míra nezaměstnanosti v eurozóně v prosinci klesla na 9,6 procenta z listopadových 9,7 procenta. Nachází se tak na nejnižší úrovni od května 2009.

Eurostat dnes rovněž oznámil, že meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v lednu zrychlilo na 1,8 procenta z prosincových 1,1 procenta. Inflace se tak dostala na nejvyšší úroveň za téměř čtyři roky.

ECB usiluje o to, aby se tempo růstu spotřebitelských cen pohybovalo těsně pod dvěma procenty. Rostoucí inflace by mohla zvýšit tlak na zpřísňování měnové politiky v eurozóně. Mezi kritiky uvolněné měnové politiky ECB patří například šéf německé centrální banky Jens Weidmann i mnozí němečtí politici.

Čtěte také:

Eurozóna zřejmě v pondělí uvolní další část pomoci Řecku
Duben 2016: EU i eurozóna v deflaci
Eurozóna ve 3. čtvrtletí mírně zvolnila růst na 0,3 procenta