Kouba byl jednou z vůdčích osobností návrhů ekonomických reforem konce 60. let minulého století. Spolu s Josefem Goldmanem se podílel na vytvoření patrně nejvýznamnější publikace českých ekonomů té doby, Hospodářský růst v ČSSR, která reagovala na tehdejší neuspokojivý vývoj československého hospodářství. V roce 2006 obdržel Cenu České společnosti ekonomické za dlouhodobý přínos k rozvoji českého ekonomického myšlení.

Kouba se narodil v roce 1927 v obci Pleše na Jindřichohradecku. Po absolvování vysoké školy a několika letech působení na pražských školách zakotvil v Ekonomickém ústavu ČSAV. Krátce působil na Kalifornské univerzitě v Berkeley, po práci na ekonomických reformách v 60. letech na něj tvrdě dopadly následné normalizační čistky. Po nuceném odchodu z akademie pracoval 16 let v ČKD a dlouho nesměl oficiálně publikovat, psal pouze pro samizdat a organizoval bytové semináře.

V roce 1988 mohl Kouba nastoupit do Prognostického ústavu ČSAV a po listopadové revoluci se na začátku 90. let aktivně účastnil diskusí o transformační strategii. Byl jmenován profesorem politické ekonomie a v letech 1991 až 1993 vedl Institut ekonomických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

„Pro svoje okolí byl příkladem skromného a milého člověka, který byl schopen zachovat si osobní svobodu, integritu a odbornou nezávislost, jehož ochota naslouchat a přátelsky diskutovat probouzela v ostatních touhu poznávat," uvedla FSV UK.