Ingvar Kamprad zemřel ve svém domě v provincii Småland, potvrdila Ikea ve svém prohlášení, v němž označila tohoto průkopníka v obchodu se skládacím nábytkem za jednoho z největších podnikatelů 20. století.

Ikea. Ilustrační foto
Evropská komise vyšetřuje nizozemskou Ikeu. Platila nižší daně než ostatní

"Pan Kamprad zemřel doma tiše a v pokoji. Pracoval až do samého konce života a zůstal věrný vlastnímu mottu, že většinu věcí je ještě třeba udělat," uvedla v prohlášení Ikea.

Miliardář, který se narodil v provincii Småland v roce 1926, založil Ikeu v pouhých sedmnácti letech. Jako vstupní investici využil peníze od svého otce, které dostal za to, že se dobře učil i přesto, že trpěl dyslexií. Tato nemoc hrála podle jeho slov velkou roli i v životě firmy. Například švédsky znějící jména nábytku prodávaného v Ikee vybral proto, že měl velké potíže se zapamatováním původních jmen. Název Ikea byl složeninou z jeho iniciálů (Ingvar Kamprad), rodinné farmy, kde se narodil (Elmtaryd), a nedaleké vesnice Agunnaryd.

Švéd Ingvard Kamprad, zakladatel řetězce obchodních domů IKEA
Šéf IKEA byl s fašismem spojen i po válce

První obchodní dům Ikea otevřel v roce 1958 v Almhultu, kde se dědeček z otcovy strany Achim Kamprad usadil se ženou i dvěma syny po svém odchodu z německých Sudet (pocházel z oblasti nedaleko Mostu) v roce 1896.

V dokumentárním pořadu televize TV4 odvysílaném krátce před jeho 90. narozeninami Kamprad uvedl, že svůj smysl pro šetrnost hospodárnost získal právě v domovské provincii Småland. "Podívejte se na mě - nemyslím, že mám na sobě něco, co bych nekoupil na bleším trhu. Chci tím říct, že se pokouším dávat správný příklad. Mluvíme-li o tom, že máme žít úsporným a efektivním způsobem, musíme se tak chovat, ne o tom jen mluvit."

Během 60. a 70. let Ikea otvírala obchodní domy v sousedních severských sátech i v ostatních evropských zemích. Svůj první obchod v České republice firma otevřela v roce 1991. Loni tržby společnosti na českém trhu stouply na téměř deset miliard korun.

V roce 1994 byly zveřejněny po smrti švédského fašistického aktivisty Pera Engdahla spisy, v nichž stálo, že Kamprad se stal v roce 1942 členem jeho nacistické skupiny. Kamprad poté prohlásil, že svého členství ve skupině velice lituje a považuje to za největší chybu ve svém životě. Následně napsal dopisy s omluvou všem zaměstnancům Ikey, kteří byli židovského původu.