Zetor své stroje poprvé představil místním zemědělcům na veletrhu ILDEX konaném v Ho Či Minově městě. Zemědělství totiž patří ve Vietnamu k silným odvětvím. Téměř 60 procent obyvatelstva působí právě v zemědělství, lesnictví, nebo se věnuje rybolovu. Ročně se tak v zemi prodá téměř tři tisíce traktorů.

„Výhoda ucelené produktové nabídky a také fakt, že má naše společnost ve Vietnamu historicky dobrou pověst, nám otevřely dveře při vyjednávání o spolupráci,“ uvedl Robert Harman, ředitel Zetor India. Podle něj budou první stroje do oblasti dodány v dubnu. Celkově se bude jednat o dodávku několika desítek strojů ročně.

Škoda Auto. Ilustrační foto.
Česká ekonomika stále rychle roste. Lidé mnohem více utrácejí

Vietnamský partner Goldmax pak bude zajišťovat, společně s prodejem nových traktorů, i dodávku náhradních dílů a věnovat se servisním záležitostem.

„Dlouhodobým cílem společnosti je posilovat pozice zejména na trzích západní Evropy a Severní Ameriky. Věnujeme však pozornost i dalším oblastem, zejména pak Jižní Americe, Východní Africe, Blízkému Východu a dalším,“ upřesňuje Lukáš Krejčíř, ředitel Finančního úseku Zetor Tractors.

Zetor v minulosti dodával do Vietnamu traktory zejména v letech 1960–1980. Za 20 let spolupráce bylo do oblasti dovezeno až dva tisíce strojů, které se uplatnily zejména na rýžovištích. Firma usiluje navázat na úspěšný historický odkaz.

Letiště. Ilustrační foto.
Rekordní rok tuzemských letišť: Odkud a kam cestovali Češi vzduchem nejčastěji?

Výrobní kapacita firmy je soustředěna v Brně-Líšni a v současnosti zaměstnává cca 650 osob v Brně a dalších 100 v zahraničí. Zde je Zetor zastoupen šesti dceřinými společnostmi (afilacemi), a to ve Velké Británii, Francii, Německu, Polsku, Severní Americe a v Indii. Z celkové produkce jde 85 procent na export. Vedle Česka a Slovenska patří mezi tradiční trhy Polsko, Litva, Irsko, Německo, Velká Británie, Francie anebo USA.

V roce 2016 oslavil Zetor 70 let od svého vzniku. Za dobu své existence prodal více než 1,3 milionu traktorů do 136 zemí světa. Portfolio společnosti zahrnuje šest modelových řad traktorů (Utilix, Hortus, Major, Proxima, Forterra a Crystal) s výkony od 40 do 160 koní.

Obchod v Číně. Ilustrační foto
Obchodní válka pokračuje. Čína uvalila cla na 128 produktů z USA