Jak Volařík v pátek prozradil, k úspěchu mu na pražském Žofíně po slavnostním vyhlášení výsledků pogratuloval i Valihrach. „Přál nám, abychom vyhráli i příště 
a srovnali skóre. Není mezi námi žádná rivalita, přejeme to jeden druhému," usmíval se Vinař roku 2014.

Podle Valihracha je titul ve správných rukou. „Bylo to hodně vyrovnané, rozdíly byly minimální. Volaříkovi si ale vítězství zaslouží," pokyvoval hlavou Valihrach, který byl členem poroty.

Volařík měl z triumfu 
v prestižní soutěži velkou radost. „Současně je to ale i velká zodpovědnost a závazek. Musíme pokračovat ve stejné linii a nesmíme polevit. Je to výjimečná soutěž. Naprostá většina všech ostatních je 
o jednom povedeném víně, tady jich musíte mít výborných šest. V tom je Vinař roku specifický," srovnával.

Vinaři z celé České republiky do soutěže přihlašovali minimálně šest různých vín. Každá kolekce navíc musela obsahovat vína nejméně tří soutěžních kategorií.

Finálové rozhodování bylo v rukou jedenácti porotců, 
z nichž šest patří k mezinárodní degustátorské špičce. Mohou se totiž pochlubit titulem Master of Wine. Porota šestici Volaříkových vín ohodnotila nejlépe z 562 přihlášených vzorků. „Pro nás všechny je to velké povzbuzení do další práce," radoval se také enolog vítězného vinařství Filip Mlýnek.

Ve finálovém kole se o titul Vinař roku 2014 ucházelo celkem osm vinařství z Moravy. Hned pět z nich bylo 
z Břeclavska.

Na stříbrné příčce opět skončilo Vinařství Mikrosvín Mikulov. „Loni jsme byli druzí, letos zase. Doufali jsme, že by to tentokrát mohlo vyjít, ale druhé místo bereme. Titul je snad ve správných rukou, rozhodli o něm špičkoví degustátoři," nebral obchodní ředitel Mikrosvínu David Chrápek porážku nijak tragicky.

Na třetím místě se umístily Vinné sklepy Valtice.

Kromě prvních tří míst vyhlásili organizátoři soutěže ještě ocenění ve specializovaných kategoriích. Jednu z cen převzal ve čtvrtek večer v Praze i Jaroslav Osička z Velkých Bílovic za tradiční a ekologické postupy ve vinařství.

Podle sommeliera spolupořádající společnosti Makro Richarda Süsse dokazuje soutěž Vinař roku vynikající kvalitu českých a moravských vín. „Uvědomují si to 
i zákazníci, kteří čím dál častěji vyhledávají vína domácího původu," všiml si Süss, který rovněž zasedl v porotě.

Po „dobytí" letošního šampiona Valtických vinných trhů a titulu Vinař roku 2014 dovršilo včera Vinařství Volařík nebývalý hattrick ziskem šampiona mikulovské vinařské podoblasti.

Zatímco valtické trhy ovládlo mikulovské vinařství s Ryzlinkem vlašským z Ořechové hory, šampionem podoblasti se stal Ryzlink rýnský z Purmice, ročník 2013. „Tyto úspěchy potvrzují, že cesta výběru odrůd, které historicky pod Pálavu patří, je správná," konstatoval v pátek hlavní vinohradník vinařství Jindřich Kadrnka.