Místo toho, aby majitel peněz sledoval třeba vývoj ceny nějaké konkrétní suroviny, stačí mu porovnat si úrokovou sazbu bank, což lze jednoduše na internetu.

Pro koho je spořicí účet vhodný? V podstatě pro každého, komu po zaplacení nutných pravidelných výdajů zbude na účtu aspoň malá částka. Obvykle jde o rezervu, se kterou se počítá pro případ neočekávané situace, jakou je třeba oprava pračky, nebo o peníze, které si odkládáme stranou s myšlenkou na nějaký větší jednorázový výdaj. Tím může být například letní dovolená.

V jedné bance?

Obecně jde o volné finanční prostředky, které v nejbližších týdnech nebudeme pravděpodobně potřebovat.

Banky dnes jako samozřejmost nabízejí internetovou správu financí, díky které je převod peněz z běžného účtu na spořicí otázkou několika sekund.

Některé z bank, jako například Equa, umožňují otevřít si takový účet i bez toho, aby u ní zájemce měl běžný účet, což bývá ji- nak podmínkou.

Pokud občan vlastní spořicí účet ve stejné bance, má to tu výhodu, že platební příkazy jsou zpravidla provedeny ihned. Není tedy nutné počítat s lhůtou pro převod mezi různými bankami. Majitel tím má vklady neustále pod kontrolou a peníze okamžitě k dispozici.

Vzhledem k častým převodům z běžného účtu, na který chodí například výplata, je důležité, abychom neplatili za odchozí platby. Díky konkurenci na trhu a všeobecnému boji proti poplatkům však nezpoplatněné příchozí a odchozí platby už začínají být normou. Dalo by se říci, že účet zaměřený na spoření je vhodný především pro „opatrné" osoby. Tedy i pro lidi, kteří nemají důvěru v záložny a jejich vysoce úročené účty či termínované vklady. „Kampeličky" se sice při srovnání úrokových sazeb pravidelně umisťují na předních příčkách, ale Česká národní banka je zároveň hodnotí jako rizikovější, než je tomu u většiny bank. Tento postup centrální banka zdůvodňuje především vyšším počtem „nedobytných" úvěrů, které záložny vykazují. Je to vlastně jen druhá strana téže mince: tyto ústavy totiž poskytují vysoký úrok nejen u vkladů, ale také u úvěrů. Při možných problémech záložen je však dobré vědět, že i vklady v nich jsou ze zákona pojištěné v přepočtu až do výše 100 000 eur.

Zmírnění inflace

Každý, kdo uvažuje o spoření, stojí před volbou, zda vydělané peníze nechat víceméně permanentně prodělávat (například na běžném účtu kvůli inflaci), nebo se pokusit dopad inflace alespoň trochu zmírnit.

Na rozdíl od termínovaného vkladu spořicí účet zachovává možnost vybírat si peníze kdykoli. V kombinaci s internetovým bankovnictvím tedy tato metoda představuje bezpečné zhodnocení peněz při zachování pružného nakládání s nimi.

JIŘÍ PATÁK
Autor je ředitelem portálu www.chytryhonza.cz.