Je to každý rok stejné, přesto na to mnoho lidí zapomíná. Bezmála milion osob samostatně výdělečně činných (OSVČ) by si měl s koncem roku ohlídat zálohy na pojistném. Důvodem je nový údaj o průměrné mzdě: ta se od 1. ledna zvyšuje na částku 34 835 korun. OSVČ si tak připlatí na zálohách na zdravotní pojištění 144 korun měsíčně.

„Konkrétně se jedná o minimální vyměřovací základ pro stanovení odvodů na veřejné zdravotní pojištění OSVČ, kde je roční hranice nastavena nově na částku 209 016 Kč, což představuje minimální měsíční zálohu ve výši 2352 Kč (v roce 2019 je to 2208 Kč),“ vysvětluje Jan Kašpar, daňový poradce ze společnosti KODAP. close Infografika info Zdroj: Deník zoom_in

Změna i u odvodů na sociální zabezpečení

Změna nastává i u odvodů na pojistné na sociální zabezpečení. „Zde je minimální měsíční vyměřovací základ určen jako 25 procent průměrné mzdy u hlavní činnosti nebo jako deset procent průměrné mzdy u vedlejší činnosti,“ dodává Kašpar. V reálu se tak tyto zálohy zvýší až o 156 korun (viz tabulka).

V letošním roce se přitom upravoval systém placení záloh na důchodové i nemocenské pojištění. Dřív byly splatné od 1. do 20. dne následujícího měsíce (za leden se platilo až v únoru), ale od letoška musí být záloha zaplacena od prvního do posledního dne měsíce, na který se záloha platí (za leden v lednu).

Politici letos postoupili dál v plánu na zjednodušení drobného podnikání. Jde zejména o zavedení jediné platby pro živnostníky s ročním obratem do jednoho milionu. Takzvaná paušální daň ve výši zhruba 5500 korun měsíčně by mohla existovat od roku 2021. Do zdravotního pojištění mělo z celkové částky jít zhruba 2500 korun, na daň sto korun a zbytek by měl mířit do sociálního pojištění.