Současnou praxí je, že distributor elektrické energie platí jen přípojky pro domácnosti, a to maximálně do délky 50 metrů. Ostatní si za připojení musí platit sami.

„Novela energetického zákona přinese výraznou změnu v tom, že všechny přípojky v obci bude budovat a hradit distributor,“ říká mluvčí ministerstva průmyslu Tomáš Bartovský.

Finanční úspory To podle jeho slov přinese finanční úspory například pro občany, kteří se rozhodli vybudovat si dům v satelitní zástavbě a jejich parcela je daleko od distribuční sítě. Mimo zastavěné území obce bude přípojku delší než 50 metrů budovat a financovat ten, kdo ji potřebuje.

Další avizovanou novinkou by mělo být zrušení knih jízd. „V současné době je podnikatel podle zákona o účetnictví povinen vést knihu jízd, ve které musí vykazovat soukromé a služební cesty. Tuto povinnost nahradí paušální platba za použití soukromého vozu,“ uvedl pro Deník Bartovský.

Se záměrem ministerstva souhlasí i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Míl. „Stát tím nezbohatne ani nezchudne, ale podnikateli se zjednoduší život,“ říká.

Zrušení knih jízd podle něho pomůže odstranit tisíce papírů, ve kterých může podnikatel udělat nechtěnou chybu. „Ušetří se čas a energie,“ dodává Míl. Ministerstvo si dalo také za cíl z devadesáti procent vyčerpat Operační program průmysl a podnikání, který vyhlašuje a který má sloužit k podpoře českých firem. Do konce roku 2007 se jej podařilo čerpat jen z devětapadesáti procent.