Ačkoli problémy s nezaplacenými alimenty se zdaleka netýkají všech žen, nedostatek peněz je tím, s čím se pere skoro každá z nich.

„S klientkami začínám většinou tím, že zjistíme, kolik a komu dluží, dáme dohromady splátkový kalendář, požádáme o dávky, na něž mají nárok, pokusíme se sehnat slušnější bydlení a nějakou brigádu, časem pak práci. Když se tohle povede, jsme na dobré cestě,“ vylíčila své zkušenosti Martina Spoustová z Diecézní charity Brno, která je zapojena do programu CELSUZ.Infografika

Děti s překážkou

Právě na matky samoživitelky se zaměřil projekt aliance Byznys pro společnost a Nadace Kooperativy. Její podzimní průzkum přinesl důležitá zjištění. Pavel Štern připomněl, že sólo rodičovství zasahuje ženy všech stupňů vzdělání, 38 procent ze sledovaného vzorku mělo maturitu, 26 procent VŠ diplom a 24 procent výuční list.

Třetina z nich hledala zaměstnání déle než půl roku a 77 procent narazilo na nemožnost sladit práci a péči o dítě. Firmy totiž stále nenabízejí dost zkrácených úvazků, možností práce z domova či sdílených pracovních míst. Pětina sólo matek nastoupila po rodičovské na nižší pozici, než kterou zastávala dříve.

Zatím je dost běžné, že se na tyto ženy dívají zaměstnavatelé s předsudky, u pracovních pohovorů je zajímá, kdo se jim v případě nemoci o dítě postará, jak mají zařízené prázdniny atd. Přitom podobné otázky jsou podle zákona diskriminační, tudíž nepřípustné.

Další zkušenost zase mluví o tom, že samoživitelky stojí o trvalou práci a příjmy daleko víc než ostatní, a proto je někdy firmy přetěžují nebo zaměstnávají na hůř placených pozicích. Panelisté na konferenci Rodiče samoživitelé v práci ale přinesli i řadu opačných příkladů.

Osobní přístup

Pavla Knotková z České pošty uvedla, že se ke každému zaměstnanci se specifickými potřebami snaží uplatňovat osobní přístup. „Aktivně se zaměřujeme na znevýhodněné skupiny, kdo chce individuálně růst, má naši podporu bez ohledu na rodinné podmínky. Je to zároveň velká výzva pro management,“ sdělila Zuzana Juskaninová z hotelového řetězce ACCOR.

„Slušný zaměstnavatel hledá loajální a výkonné lidi, ale nikoliv levnou pracovní sílu, podporuje jejich rozvoj a vzdělání, protože vložené prostředky se mu vrátí. Pokud se na to soustředí a vypracuje třeba speciální program pro samoživitele, může to pro něj být velká konkurenční výhoda,“ uvedla Hana Machačová, členka představenstva pojišťovny Kooperativa.

Petra Plutnarová ze zdravotního zařízení Vamed Mediterra připomněla, že v době velkého nedostatku pracovních sil jsou právě samoživitelky vzhledem ke své spolehlivosti velmi vítanou posilou týmu. „Řídící pracovníci si musí zvyknout, že nemusí mít zaměstnance pořád na očích, neboť stejný výkon může podat u domácího počítače nebo z terénu,“ připomněla personální ředitelka Kooperativy Šárka Brůnová.