Ministerstvo vyzývá tuzemské obchodníky, aby do vyšetření celé kauzy upřednostňovali maso pocházející od českých výrobců. Celkem bylo do tuzemska dovezeno 300 kilogramů pochybného hovězího. Úřady jej našly v Praze, Varnsdorfu, Novém Bydžově a Kostelci nad Labem.

„Několikrát nás ujišťovali, že do České republiky maso nešlo. Nyní jsme zjistili, že hovězí maso z nelegálních porážek v Polsku se k nám dostalo,“ řekl k celé věci ministr Toman. Jednání polské strany považuje za zcela nepřijatelné.

Toman je z vývoje celé aféry znepokojen. "Není přece možné, aby stát Evropské unie nejprve tvrdil, že hovězí z nemocných a umírajících krav neopustilo polský trh a hned v dalších dnech se zjistilo, že to není pravda. Je z toho bohužel patrné, že Polsko nemá systém kontrol a veterinárního dohledu dobře nastavený, nebo se tam porušují zákony," uvedl ministr zemědělství.

"Budu po svých polských kolezích chtít záruku, že situaci napraví a změní pravidla veterinárního dozoru tak, aby skutečně fungoval a zajistil, že se podobné aféry už nebudou opakovat," dodal ke skandálu Toman. 

Zároveň vyzval eurokomisaře Vytenisa Andriukaitise o poskytnutí informací, kdy začne chystaný audit zástupců Evropské komise na polských jatkách a jaké kroky hodlá EU podniknout pro to, aby se podobný případ znovu neopakoval. 

Podle ústředního ředitele Státní veterinární správy Zbyňka Semeráda nemusí být toto polské maso bezprostředně závadné, bylo nicméně zpracováváno na jatkách, kam byl podle reportáže TVN24 nemocný dobytek dovážen. Jakmile byla znepokojující reportáž odvysílána, místní orgány navíc okamžitě zareagovaly.

„Jedna ze zásilek byla dokonce 31. ledna vrácena do Polska. To znamená, že obchodníci v Polsku byli informováni, že zásilka obsahuje závadné maso a polská strana musela vědět, že se k nám maso dostalo," uvedl Semerád.

Závadné maso hlásí i další evropské země

Již dříve vyšlo najevo, že na 800 kilogramů tohoto potenciálně zdraví škodlivého masa bylo objeveno v podnicích ve Francii. Francouzský ministr zemědělství Didier Guillaume k případu uvedl, že tamní podniky byly „podvedeny“ a že 150 kilogramu inkriminovaného hovězího úřady již z oběhu stáhly.

Vedle Francie řeší stejný problém také Slovensko. Podle včerejších informací ministryně zemědělství Gabriely Matečné sem bylo z dotčených polských chovů dovezeno 300 kilogramů masa. Během pátku ale slovenské úřady toto číslo zdvojnásobily.

V Portugalsku odhalila inspekce inkriminované hovězí v jednom místním obchodním řetězci. Mezi další postižené země patří Litva, Estonsko, Finsko, Švédsko, Maďarsko, Rumunsko a Švédsko.

Může způsobit zdravotní problémy

Konzumace masa pocházejícího od nemocných krav může člověku přivodit vážné zdravotní komplikace. Ty mohou mít hned několik forem, od otravy z jídla, přes záněty kostí a kloubů až po zánět mozkových blan.

Jak vyšlo ze zmiňované reportáže najevo, majitelé polských jatek si špatným zdravotním stavem jim dováženého dobytka byli velmi dobře vědomi. Nemocné krávy byly na tamní jatka dopravovány především v noci a bez přítomnosti veterináře.

Za nemocné krávy platili svým dodavatelům v přepočtu zhruba 15 tisíc korun, což je o poznání méně než v případě zdravého jedince. Díky této praktice tak mohli průměrně dosáhnout až sedmkrát většího zisku.