Ceny za nemovitosti porostou také v příštím roce. Situace se ale zhorší i pro prodávající, nalézt kupce totiž bude složitější. To jsou dvě hlavní nepříjemné předpovědi ekonomů zaměřených na trh s nemovitostmi. Podle nich si tak polepší pouze pronajímatelé, protože spolu s cenami bytů poroste také nájemné.

„Ve společnosti je pořád hodně peněz, jen bude o trochu náročnější najít kupce a transakce se prodlouží,“ prohlásil Martin Fojtík, provozní ředitel společnosti Fincentrum Reality.  V letošním roce vzrostly ceny nemovitostí o 15 procent. Pro následující období počítá Fincentrum Reality s maximálním růstem 13 procent, a to zejména v největších českých městech.

Ochlazování cen? Jen v neatraktivních regionech

Existují nicméně i regiony, kde už nyní dochází k ochlazování cen – děje se tak zejména v Moravskoslezském, Olomouckém a v Ústeckém kraji nebo na Vysočině. „Možnosti kupujících a nabídka se zde vyčerpávají. Naopak v některých krajích ceny ještě více porostou, například v Mladé Boleslavi, v Pardubicích nebo v Plzni,“ domnívá se Fojtík. Nejpožadovanější zůstávají dvou- a třípokojové byty s výměrou 47 až 80 metrů čtverečních.

Přání lidí, kteří čekají na dostupnější bydlení, se tak nevyplní ani v roce 2019. Ačkoliv ceny za metr čtvereční neporostou tak výrazně nahoru, větší korekce se dají čekat až v následujících letech.

Situace se zhorší zejména v nájemném bydlení, které může příští rok zdražit až o pětinu. „V letošním roce bylo velice populární kupovat byty na tyto účely – nejdříve je zrekonstruovat a následně pronajímat. Majitelé chtějí umořit náklady, proto ceny rostou,“ podotkl Fojtík. Tuto formu bydlení čím dál častěji využívají také studenti, nájemné pak i u dvoupokojového bytu může překročit 20 tisíc korun.

Hypotéky dráž a pomaleji

Získání hypotéky je dnes navíc daleko náročnější než dříve kvůli byrokracii. „Dlouhodobě pozorujeme, že vyřízení veškerých administrativních kroků zabírá mnohem více času,“ prohlásil Michal Bureš, expert na finance a hypotéky ze společnosti Fincentrum. Příčinou je také nové podmínky stanovené Českou národní bankou (ČNB), které musí jednotlivec splnit, aby mohl podepsat kupní smlouvu a začít čerpat hypoteční úvěr.

„S jedním klientem jsme řešili hypotéku na 15 milionů korun, ale na základě platnosti nové říjnové regulace ČNB se maximální limit hypotečního úvěru snížil 8 milionů. Před půl rokem by přitom požadavek bez problémů prošel,“ uvedl nedávnou zkušenost Bureš. 

Odhad Fincentrum Reality na ceny za metr čtvereční na rok 2019 (dispozice 2+1 a 3+1):

Moravskoslezský kraj     25–45 tisíc korun za metr čtvereční

Olomoucký kraj             30–70 tisíc korun za metr čtvereční

Kraj Vysočina                25–40 tisíc korun za metr čtvereční

Středočeský kraj           45–75 tisíc korun za metr čtvereční

Jihočeský kraj               25–50 tisíc korun za metr čtvereční

Plzeňský kraj                40–55 tisíc korun za metr čtvereční

Karlovarský kraj           30–45 tisíc korun za metr čtvereční

Ústecký kraj                 15–25 tisíc korun za metr čtvereční

Liberecký kraj               15–40 tisíc korun za metr čtvereční

Královéhradecký kraj     35–65 tisíc korun za metr čtvereční

Pardubický kraj             35–65 tisíc korun za metr čtvereční

Jihomoravský kraj         35–60 tisíc korun za metr čtvereční

Zlínský kraj                  25–40 tisíc korun za metr čtvereční

Praha                           50–95 tisíc korun za metr čtvereční