„Vzhledem k zaměření letadla je důležité, aby vydrželo dlouho ve vzduchu, proto jsme provedli tento zkušební let. Spotřeba u tohoto jednomotorového letadla byla kolem 30 litrů za hodinu, což je minimum například v porovnání s vrtulníkem, který má spotřebu kolem 400 až 500 litrů," uvedl Tutter. Po více než třináctihodinovém letu podle jeho slov v nádrži zbylo palivo ještě na hodinu a půl letu. Firma při letu testovala také leteckou infrakameru pro noční vidění.

Nové letadlo vzlétlo v pondělí večer, urazilo asi 2500 kilometrů, pohybovalo se na Moravě. „Na palubě letadla byl zkušený šestasedmdesátiletý pilot Jiří Kobrle a Štěpán Urban jako operátor letadla," poznamenal Tutter.

Letadlo je vybavené obrazovkami s ukazateli počasí a dalšími údaji i autopilotem. Projevily o něj zájem státy z různých kontinentů. „Například státy, které mají pobřeží, nebo republiky bývalé Jugoslávie kvůli častým požárům," podotkl ředitel. Konkrétní objednávku však zatím firma neuzavřela.

Zlin Aircraft je ryze česká společnost fungující od roku 2009 a navazující na tradici Jana Antonína Bati, který založil společnost vyrábějící letadla stejnojmenné značky již v roce 1934. Firma vyrábí také komponenty a náhradní díly pro jiné letouny. Vyrábí také čtyřmístné letadlo ZLIN 143 LSi Genius určené pro výcvik, obchodní a rodinné lety a akrobatické letadlo ZLIN 242 L Guru. V loňském roce firma prodala osm letadel.