Tržby firmy meziročně stouply o více než čtvrtinu ze 772 milionů na 1,070 miliardy korun. Důvodem je především velký nárůst počtu cestujících a vstup RegioJetu na novou trasu z Prahy do Brna a do Bratislavy a Vídně.

„Ekonomika musela v roce 2017 absorbovat zejména náklady spojené s rozvojem služeb na nových linkách, a to i v závěru roku, kdy vlaky RegioJet začaly poprvé spojovat Prahu s Vídní,” uvedl Jančura ve výroční zprávě.

Nákup lokomotiv a rozšíření provozu

Expanze přinesla i větší zadlužení: ze 714 milionů na více než miliardu korun. Důvodem zadlužení je především pořízení nových lokomotiv Bombardier Traxx.

RegioJet loni přepravil 4,7 milionu cestujících. „Na trase Praha–Ostravsko–Košice jsme zaznamenali v roce 2017 ziskový provoz s tím, že celkově ekonomika firmy musela absorbovat vyšší náklady spojené s rozšířením provozu a zavedením nových spojů zejména na trase Praha–Vídeň. Jednalo se o investici do budoucnosti, která se pozitivně projevuje již v letošním roce, kdy RegioJet dále roste meziročně o 26 procent a jeho celkové hospodaření je v zisku,“ dodal mluvčí firmy Aleš Ondrůj.

Již osmkrát menší než národní dopravce

RegioJet se tržbami z jízdního za loňský rok dostal už na jednu osminu tržeb z jízdného, které měly České dráhy. Výroční zpráva současně boří i oblíbený mýtus, že byznys RegioJetu stojí na kompenzacích od státu za povinně nařízené slevy. Loni RegioJet inkasoval na těchto kompenzacích 75,6 milionu korun, tedy zhruba 7,5 procenta tržeb.

Výsledky Student Agency, pod kterou jezdí pod značkou RegioJet žluté autobusy, zatím Jančura nezveřejnil.

Za první pololetí letošního roku cestovalo dálkovými vlaky RegioJetu v České republice přibližně 2,76 milionu cestujících. RegioJet tak pokračuje v masivním růstu z hlediska počtu přepravených cestujících, když za první pololetí přepravil také o 26 procent cestujících více než za stejné období předcházejícího roku. Celkově tak vlaky RegioJetu cestovalo během prvního pololetí o přibližně 600 tisíc cestujících více než za stejné období předchozího roku.

Dalších přibližně 1,67 milionu cestujících přepravily vlaky RegioJetu na trati Bratislava–Komárno, kde jezdí v rámci závazku veřejné služby. I zde dopravce zaznamenal dvouciferný meziroční nárůst počtu cestujících o 18 procent.

Celkem tak žluté vlaky v Česku, na Slovensku a v Rakousku přepravily za první pololetí roku 2018 přibližně 4,5 milionů cestujících. Společně s autobusy RegioJetu za celý letošní rok očekává rekordních více než 16 milionů cestujících.