Víte, že banky vám pomalu už i připlatí, jen aby si vás získali jako zákazníka? Samozřejmě, platí to s jistou nadsázkou. Ale jisté je, že konkurenční boj na bankovním trhu se začíná přiostřovat. I v bilanci finančních institucí se počítá každá koruna. Bankovní domy si velmi dobře uvědomují, že získat nového zákazníka je čím dál těžší. Velké části populace dnes jednak klesají příjmy a jednak jsou lidé stále zdrženlivější,pokud jde o čerpání úvěrů. Zcela ideální variantou pro ně je, pokud zákazník u nich čerpá hypoteční úvěr.

Čekání na lepší časy

Zatímco ještě před pár lety lidé brali banky téměř útokem a masivně čerpali spotřebitelské úvěry, dnes je situace již úplně jiná. Lidé totiž pochopili, že každou půjčku je nutné řádně splatit i v dobách krize, a tak si nyní velmi dobře rozmýšlejí, jestli se opravdu zadluží. Nákup nového televizoru, auta a dalších věcí odkládají na neurčito, až si budou zcela jisti, že jim splátky nebudou činit potíže.

Přibývá tak odpovědných lidí, kteří již bezhlavě nečerpají první půjčku, na kterou narazí. Z hlediska finančního plánování domácnosti je to tak v nejlepším pořádku. Bankéřům se však tato zdrženlivost moc nezamlouvá, protože v jejím důsledku už obchody nejdou tak dobře jako dříve. Ve snaze získat co nejvíce solidních klientů banky sází na rychlost a pohodlnost. Není proto jednodušší úkon než získat hotovostní půjčku. Během jedné hodiny je všechno vyřízeno a zájemce může okamžitě čerpat hotovost. Stačí mít u sebe občanský průkaz a potvrzení o příjmech od zaměstnavatele.

Pokud žadatel žádá o půjčku přímo v pobočce, kam mu chodí na účet výplata, potvrzení o příjmech ve většině případů ani nepotřebuje.

Zástupci jednotlivých bank hovoří velmi podobně. „Ten, kdo má u nás vedený účet a nechává si na něj zasílat plat, si může bez dalšího dokládání požádat o spotřebitelský úvěr. Je-li jeho bonita dostatečná, nic nebrání v tom, aby si peníze odnesl již v den podpisu smlouvy," říká například Pavla Hávová z ČSOB. Peníze jsou příjemci bezprostředně převedeny na účet. Vybrat si je může v pobočce nebo prostřednictvím platební karty.

Rychlé jednání u klientů s historií se netýká jen žádostí o spotřebitelské úvěry. Se stejným komfortem se tito lidé setkají také u žádosti o kontokorentní úvěr. I zde je možné půjčku či úvěrový rámec vyřídit do několika málo minut. Čerpání půjčky je pak ve většině případů možné už několik minut po podepsání smlouvy.

Snaha bank získat úvěrové klienty jde však ještě dál. V řadě případů už ani není nutné osobně navštívit pobočku banky, ale celou proceduru kolem půjčky lze vyřídit pohodlně z domu prostřednictvím elektronického bankovnictví. To znamená, že o půjčku zájemce žádá přes internet nebo telefon.

Půjčka z domova

Klienti pak nemusejí nikam chodit a vše potřebné pohodlně vyřídí z domu či zaměstnání. Ani v těchto případech není výjimkou, že prostředky mohou čerpat ještě týž den, kdy o ně požádali.

Na přitažlivosti internetového bankovnictví založily svoji obchodní koncepci i některé nové malé banky, které přišly na český trh v posledních letech. Jejich názvy jsou často krkolomné, jen aby vyhověly kritériu domnělé líbivosti a jednoduchosti, obsah nabídky se však podobá jako vejce vejci.

Jenže lidé už pochopili záludná bankovní lákadla a zajímají se nejen o úrokové podmínky, ale také o poplatky, s nimiž jsou úvěry spojeny. Při bližším prozkoumání si pak chuť na úvěr nechají raději zajít. Jen velmi zřídka mohou totiž lidé získat spotřebitelskou půjčku za méně než deset procent ročně.

Krizi navzdory

Za zcela jiných úrokových podmínek se nabízejí hypoteční úvěry. Ty jsou od loňského roku levnější než kdy dříve, lidé mohou hypotéku získat i za méně než tři procenta ročně, záleží na typu a konstrukci hypotéky. Tato skutečnost významně přispěla k oživení trhu, který v letech 2009 a 2010 téměř zamrzl. Vloni však lidé čerpali hypotéky už za zhruba 117 miliard korun, což bylo o čtyřicet procent více než předloni. A tento vývoj pokračuje i letos.

„Zájem o hypoteční úvěry v České republice neklesá. Kupříkladu jen za měsíc březen se letos poprvé celkový objem poskytnutých hypoték přehoupl přes hranici deseti miliard korun. A to i navzdory mírnému nárůstu úrokových sazeb. Ty ovšem i tak zůstávají pro žadatele velice příznivé," uvedl Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Devizou u hypotečních úvěrů je pro banky dlouhodobost. Majitele nemovitosti si mohou tímto úvěrem uvázat na desítky let tedy za předpokladu, že smluvní partner jim i s hypotékou neuteče ke konkurenci. A proto se banky velmi pečlivě hlídají a snaží se lidem nabídnout co nejlákavější úrokové podmínky, zejména u nových smluv.

Vedle nejrůznějších typů úvěrů bankovní domy lákají také na vklady. Chtějí, aby lidé ukládali volné peníze právě u nich. Největším lákadlem jsou zvýhodněné účty zaměřené na spoření.

Velká část lidí je využívá jako dočasné úložiště peněz, které by jinak ležely na běžném účtu. Tam se však úroky pohybují jen těsně nad nulou nebo ani nejsou úročeny. Naproti tomu u spořicích kont se úrok pohybuje mezi jedním až třemi procenty.

objem hypoték

- Zatímco v roce 2002 dosáhl objem poskytnutých hypoték na českém bankovním trhu hodnoty 22,5 miliardy korun, o pět let pozdějito už bylo 140,3 miliardy korun.

- Tato suma byla zároveň rekordní, v dalším období zájem občanů o tuto formu financování bydlení klesal.V roce 2009 si lidé na hypotékách půjčili 73,9 miliardy korun, tedy zhruba jen polovinu hodnoty z roku 2007.

- Pak došlo opět k růstu,v loňském roceaž na nečekaných 117 miliard korun.

- V prvním čtvrtletí 2012 bylo uzavřeno celkem 17 090 hypotečních úvěrů v celkové výši 28,55 miliardy korun.

PAVEL NEBESKÝ