Ten, kdo bude chtít změnit provozovatele, jen oznámí novému operátorovi telefonní číslo a kód pro přenesení čísla, další již zařídí pracovníci operátora. Zatímco dosud se telekomunikační společnosti někdy snažily lidem znesnadnit přístup k tomuto kódu, nyní je povinně ve smlouvě. Lhůta na převod se zkrátí z deseti dnů na dva. Odborníci čekají lavinu přechodů k jinému poskytovateli služeb.

Lidé sní o změně 

„Mnoho zákazníků se konečně odhodlá ke změně, o které už možná delší dobu přemýšlejí, ale za současných podmínek se do ní nechtěli pouštět,“ řekl Deníku Jan Mazák ze srovnávacího portálu Ušetřeno.cz. Podle jeho průzkumu se totiž dosavadních sankcí za předčasné ukončení smlouvy obávaly dvě pětiny lidí.

Nyní při vypovězení smlouvy do tří měsíců po uzavření bude operátor smět vyměřit pokutu nanejvýš ve výši pěti procent zbývajících paušálů, po třech měsících se již nebude platit vůbec nic. Skoro sedm lidí z deseti podle Mazáka přivítá to, že administrativu již zařídí nový operátor. Nezmění se ale právo původního poskytovatele služeb vymáhat zpět slevu, kterou zákazníkovi poskytl na nový mobil.

Milionové pokuty

Výhodnější režim platí také pro smlouvy o internetovém připojení, kabelových a satelitních televizních službách. Dodržování bude kontrolovat Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který může operátorovi uložit pokutu až 15 milionů korun.

„Doufáme, že možnost rychlé změny bez vysokých sankcí i u smluv na dobu určitou přinese nové prvky konkurence do nabídek poskytovatelů služeb elektronických komunikací,“ uvedla ředitelka spotřebitelské organizace dTest Eduarda Hekšová.

„Operátoři budou mít nejlepší možné zákonné podmínky, které mohou využít k tomu, aby dobrou nabídkou zákazníky přilákali a převedli od konkurentů,“ očekává ředitel virtuálního operátora SazkaMobil Jan Schmiedhammer. Přesto podle něj novela nezaručí snížení cen, k tomu by podle něj mohl vést vstup čtvrtého operátora na trh.

Co se změní:
* lidé se obrátí na nového poskytovatele s ověřovacím kódem. Na přenesení čísla budou nejvýše dva pracovní dny
* sníží se možnost pokutovat spotřebitele za předčasné ukončení smlouvy
* změna se týká nově uzavřených i dosavadních smluv
* ČTÚ bude operátory kontrolovat, může jim uložit pokutu až 15 milionů korun

Zdroj: ČTÚ