Namísto jedné penze dvě. Současný průběžný pilíř,  z něhož se vyplácejí státní důchody, by se mohl rozdělit na dva. Z prvního by se vyplácela solidární část, tedy penze, která by pro všechny byla stejně velká.  Z druhého by pak lidé dostávali důchody podle toho, kolik si vydělávali a kolik do systému odvedli.

Ilustrační snímek
Senioři si příští rok polepší o zhruba 900 korun. Poslanci schválili návrh

Tak vypadá návrh ministerstva práce a sociálních věcí, který včera projednávala důchodová komise, jež se skládá ze zástupců politických stran a zaměstnaneckých, odborových a dalších sdružení.

Motivace ke spoření

„Solidární složka by měla být hrazena ze státního rozpočtu, zásluhová složka by měla být hrazena z průběžného systému placení pojistného,“ řekla předsedkyně komise Danuše Nerudová.

Rozdělení současného systému na nultý a první pilíř by podle ní umožnilo „zahájit diskusi o nastavení částky minimálního důchodu“  a zjednodušit výpočet penze. „Pokud bude mladá generace vědět, kolik bude činit jejich měsíční důchod, tak je to potom motivace spořit si,“ řekla Nerudová.

Osamělý senior - ilustrační foto
Šikanu zažívají i důchodci. Pětina z nich se cítí sama, desetina čelí nadávkám

Na otázku, zda by změna nevedla k tomu, že někteří lidé budou mít menší penzi než za současného stavu, odpověděla, že to nedokáže předpovědět. „Cílem ale není penze snižovat,“ dodala  s tím, že se výše minimálního důchodu bude ještě diskutovat. „V projekcích byl vyšší než současný minimální přiznaný důchod,“ řekla. Solidární část se v její prezentaci pohybovala mezi šesti až deseti tisíci korun.

Otazníky projektu

Podle členů komise i samotného ministerstva se ještě nejedná o závaznou verzi reformy, pouze o podklady pro další jednání, které úřad dále rozpracuje. Už nyní však mají některé připomínky.

„Návrh je možnou odpovědí, jak udržet solidaritu i zásluhovost. V současném systému to nejde, ten bude vždy tendovat k rovnostářské dávce,“ míní předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Neřeší ale otázku, jak zajistit dlouhodobou udržitelnost,“ dodal. Česká populace totiž stárne a důchodců přibývá, naopak bude ubývat pracujících. Penzijnímu systému tak do budoucna hrozí, že ho nebude mít kdo financovat.

Senioři a finance - Ilustrační foto
Seniory trápí rostoucí nájmy. Za bydlení dají až 127 procent své penze

Podle poslance Tomáše Martínka (Piráti) nejsou vyřešené zdroje, z nichž by se změna financovala. „Nejsou také vyhodnocené konkrétní dopady,“ řekl Deníku. Není prý jasné, zda by se to netýkalo i současných penzistů. „Předpokládám, že pouze nových, a ještě by tam bylo nějaké přechodové období,“ zakončil Martínek.

Ostražité zůstávají také odbory. „Říká se tam, že část penze bude solidární, a ta bude hrazena z daní. Není ovšem řečeno, z jakých daní a kde se na to vezme,“ říká Vít Samek z Českomoravské konfederace odborových svazů. Pokud by to bylo rozpočtově neutrální, tak prý by si část lidí polepšila, ti s lepšími příjmy pak pohoršili. Podle návrhu se prý nepočítá ani se zvyšováním věku pro odchod do penze.