Také občas při pohledu na měsíční poplatky zvažujete, že vyměníte dosavadní banku? A nakonec nad touto myšlenkou raději mávnete rukou, protože vás odrazuje představa složitosti změny?
Řada nespokojených majitelů účtu si bude raději stěžovat na výši poplatků, na chování zaměstnanců konkrétní pobočky nebo na častý výpadek internetového bankovnictví, než aby přešla jinam. Bojí se totiž papírování, převodů trvalých příkazů i změny čísla účtu. Dříve byly tyto obavy možná opodstatněné, dnes to však už neplatí. V Česku je totiž v současnosti asi čtyřicet bank, které se předhánějí v nabídkách.
Gentlemanský krok
Česká bankovní asociace připravila již před časem takzvaný kodex mobility, který se vztahuje na běžné účty fyzických osob, přičemž zákazníkům zaručuje jednoduchý přechod z jedné banky do druhé. Většina velkých finančních domů se jeho ustanovením řídí v praxi.
„Cílem bylo stanovení společných a závazných principů či pravidel pro změnu banky. Jde o to, že banka za nového klienta vyřídí vše potřebné. Nejenže mu otevře účet, ale zároveň i zajistí převod všech trvalých příkazů i souhlasů s inkasem. Samozřejmostí je zrušení původního běžného účtu," vysvětluje Roman Přeučil z Raiffeisenbank.
Pokud se rozhodnete změnit účet, vyplatí se sledovat přístup a nabídky vybrané banky delší dobu, aby vás nezlákala krátkodobá akční nabídka. Vždy pečlivě zvažujte, které služby skutečně potřebujete. „V první řadě si udělejte inventuru služeb, které nyní používáte nebo které by se vám mohly v budoucnu hodit. Zjistěte, zda je vybraná banka vůbec nabízí a za jakou cenu," říká Roman Přeučil. Nezapomínejte ani na kvalitu internetového bankovnictví a bankovnictví v mobilním telefonu. Zajímat by vás měly i bankomaty a otevírací doba poboček.
Důležitým hlediskem při těchto úvahách jsou také smluvní podmínky, za kterých máte vedený běžný účet. Zrušit běžný účet nemůžete například tehdy, je-li na něj navázána hypotéka nebo jiný spotřebitelský úvěr. Respektive i takový účet lze zrušit, ale půjde o změnu smluvních podmínek, s čímž jsou spojeny administrativa a poplatky. A která kritéria jsou důležitá? Porovnejte výši poplatků, které zaplatíte každý měsíc za vedení účtu a související služby. U některých bank jsou poplatky vždy nulové, u jiných je neplatíte od určitého měsíčního obratu. Spočítejte si přibližně náklady za trvalé inkasa a příkazy a inkasa, které měsíčně platíte. Kolik jich máte? Zadáváte vše na přepážce, nebo využíváte internet? To ovlivňuje cenu.
Dávejte pozor na výhod né akční balíčky. Pořádně prozkoumejte jednotlivé položky a zvažte, zda je skuteč ně využijete.
Jak postupovat
Prvním krokem po vašem rozhodnutí je otevření nového účtu. Pro jeho zřízení budete potřebovat platný občanský průkaz, případně ještě další doklad totožnosti a minimální vklad (obvykle 200 až 500 korun). Zároveň si na internetu stáhněte žádost o změnu banky, kterou vyplňte a odevzdejte buď v původní, nebo nové bance. Popřípadě využijte možnost založení účtu přes internet nebo přímo v některé bance, která se charakterizuje jako internetová.
„U nás je založení účtu zdarma a také jeho správa. Jisté poplatky účtujeme za výběry hotovosti v bankomatech, v případě, že zákazník nedosáhne určitého limitu v platbách kartou," říká k tomu Rostislav Kocman, tiskový mluvčí mBank.
Výpisy z účtu z původní banky nevyhazujte. Obecná promlčecí lhůta je čtyři roky a alespoň po tuto dobu byste si je měli schovávat. Na nové karty byste neměli čekat dlouho, nicméně pro jistotu si na tuto dobu nechte dostatečnou hotovost.
Celý proces by neměl trvat déle než patnáct dní. Zrušení původního účtu můžete také díky zmíněnému kodexu nechat na nové bance. Ideální je provést změnu v době, kdy již byly všechny pravidelné platby provedeny.