V prvním letním měsíci podepsalo hypoteční smlouvu sedm tisíc Čechů. To je přitom nejnižší počet od ledna 2016 a o více než 2 tisíce méně než v červnu letošního roku. Podle dat ukazatele Fincentrum Hypoindex došlo také k mírnému nárůstu úrokové sazby, která nyní činí 2,5 procenta.

Ilustrační foto
Stát spouští hypotéky pro mladé, půjčí až dva miliony

„Zdá se, že lidé uvažující o hypotečním způsobu financování nového bydlení čekají až na konec prázdnin,“ myslí si Evžen Korec ze společnosti Ekospol.

Ti, kteří o hypotéce uvažují, by podle něj měli jednat rychle. Česká národní banka totiž od října výrazně zpřísní posuzování žadatelů o hypotéku, na kterou podle ekonomů od podzimu nedosáhne zhruba pětina zájemců.

Krátce po červnovém oznámení nových podmínek zájem o hypotéky stoupl, avšak v červenci došlo k výraznému oslabení. „Češi jsou zkrátka v rostoucí míře přesvědčeni, že ceny nemovitostí jsou už až příliš vysoko a jejich pořízením by se mohli spálit,“ říká ekonom Lukáš Kovanda ze společnosti Cyrrus.

Ilustrační foto.
O půjčky pro mladé je obrovský zájem. Na bydlení v Praze ale nestačí

Nechtějí podle něj nakupovat za přemrštěné ceny a za nějaký čas neuváženého rozhodnutí litovat. Kovanda však podotýká, že červenec bývá z hlediska zájmu o hypotéky tradičně slabším měsícem. „Žadatelé v celé řadě případů nechávají časově náročné zařizování hypotéky až na období po prázdninách.“

Odborníci se neshodnou

Názory odborníků na další vývoj hypotečního trhu se různí. „V dalších měsících lze očekávat další sestupný trend v zájmu o hypotéky. Ten bude dán nejen zmíněným zpřísněním podmínek pro poskytování hypoték, ale také růstem sazeb České národní banky,“ myslí si Kovanda.

Evžen Korec má však jiný názor: „Předpokládám, že trend se obrátí v druhé polovině srpna po návratu většiny rodin z dovolených a vygraduje v září. Snaha využít příznivějších podmínek urychlí rozhodování i těch zájemců, kteří zvažovali koupi ve střednědobém horizontu.“

Jiří Rusnok během rozhovoru Deníku.
Česká národní banka zvýšila sazby. Hypotéky zdraží, letos již potřetí

Někteří lidé totiž podle něj mají poslední šanci získat vysněnou nemovitost, na kterou by v budoucnu již nemuseli dosánout. Rozhodnutí centrální banky považuje za nesystémové, jelikož by od vlastního bydlení mohlo odstřihnout až stovky tisíc lidí ze střední třídy s průměrným příjmem.

Nelze přitom vyloučit, že Česká národní banka letos přistoupí k dalšímu navyšování základní úrokové sazby, což by vedlo k opětovnému zdražení hypoték. „Ještě do konce letošního roku by tak zejména v posledním čtvrtletí měla průměrná sazba hypoték zřetelně růst, a to až k úrovni 2,90 procenta,“ uzavírá Lukáš Kovanda.

Ilustrační foto
Úroky porostou. Na svých úsporách to stále nepoznáte