„Brzy se začínalo i v minulých letech, ale letos je to extrémní, o dva až tři týdny dříve,“ řekl Deníku předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek. Brzká sklizeň má podle něj i své výhody. „Dobře je, že počasí umožní sklidit obilí bez toho, že by se namočilo. Zmoklému zrnu hrozí choroby,“ vysvětlil.

Ilustrační foto
Seno kvůli suchu zdražilo. Balík přijde na tisícovku

Sklizeň. InfografikaZdroj: DeníkStatistici očekávají, že úroda obilí letos bude o 8,5 procenta vyšší než loni. Důvody jsou větší osevní plocha i očekávané vyšší hektarové výnosy. „I když bylo na začátku roku extrémní sucho, v květnu zapršelo, což obilí prospělo,“ uvedl Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu. Zemědělci preferují před jařinami, jež jsou citlivější na nedostatek vody, ozimy.

„Už mají přes zimu vytvořený základ a riziko je u nich proto menší,“ poznamenal Šebek. Naopak brambor byl nedostatek už v loni a také letos se pěstitelé často potýkali s nedostatkem vláhy. „Tam by cena opět mohla vyskočit na úroveň, na kterou spotřebitelé doposud nebyli zvyklí,“ obává se Doležal.

Úrodu ničí i škůdci

Kromě sucha ničí úrodu také škůdci. „Katastrofální je situace s hlodavci. V některých lokalitách je i 30 až 50 procent úrody pryč. Je to úplná apokalypsa,“ stěžuje si Bohuslav Kadlec, předseda společnosti Agra z Horních Dunajovic na Znojemsku.

V Prušánkách střeží vinohrady čtyři nové meteostanice, hlídají podmínky pro výskyt chorob.
Vinice na Hodonínsku střeží chytré meteostanice. Hlídají vlhkost i choroby