„Brzy se začínalo i v minulých letech, ale letos je to extrémní, o dva až tři týdny dříve,“ řekl Deníku předseda Asociace soukromého zemědělství Jaroslav Šebek. Brzká sklizeň má podle něj i své výhody. „Dobře je, že počasí umožní sklidit obilí bez toho, že by se namočilo. Zmoklému zrnu hrozí choroby,“ vysvětlil.

Sklizeň. InfografikaZdroj: DeníkStatistici očekávají, že úroda obilí letos bude o 8,5 procenta vyšší než loni. Důvody jsou větší osevní plocha i očekávané vyšší hektarové výnosy. „I když bylo na začátku roku extrémní sucho, v květnu zapršelo, což obilí prospělo,“ uvedl Jiří Hrbek z Českého statistického úřadu. Zemědělci preferují před jařinami, jež jsou citlivější na nedostatek vody, ozimy.

„Už mají přes zimu vytvořený základ a riziko je u nich proto menší,“ poznamenal Šebek. Naopak brambor byl nedostatek už v loni a také letos se pěstitelé často potýkali s nedostatkem vláhy. „Tam by cena opět mohla vyskočit na úroveň, na kterou spotřebitelé doposud nebyli zvyklí,“ obává se Doležal.

Úrodu ničí i škůdci

Kromě sucha ničí úrodu také škůdci. „Katastrofální je situace s hlodavci. V některých lokalitách je i 30 až 50 procent úrody pryč. Je to úplná apokalypsa,“ stěžuje si Bohuslav Kadlec, předseda společnosti Agra z Horních Dunajovic na Znojemsku.