Příští týden má proběhnout šesté kolo jednání mezi Mexikem, USA a Kanadou ohledně změny podmínek mezinárodního režimu NAFTA. Předchozí jednání se týkalo prodeje aut mezi třemi zeměmi. K žádným výsledkům ale nedošlo. Informoval o tom server CNN.

NAFTA (North American Free Trade Agreement) je dohoda o volném obchodu mezi třemi severoamerickými zeměmi. Ruší obchodní bariéry a cla. Představuje třetinu světového HDP. Platí od roku 1994. 

Trump ještě vloni v prosinci prohlašoval, že nové dohody bude dosaženo do konce roku. Šéf Bílého domu NAFTU označil za „hanebnou smlouvu“ a během své kampaně hrozil, že ji zruší úplně. Po svém zvolení se ale nechal velkými americkými firmami přesvědčit, že bude lepší ji pouze revidovat. Rovněž na něj tlačili politici Mexika a Kanady.

Zástupci okolních zemí prohlašují, že Trumpovi pověřenci brání společnému obchodu. Trumpův tým zase argumentuje, že Mexiko a Kanada nejsou ochotni přijmout kompromis. Trump dříve zdůraznil, že pokud Spojené státy nedostanou to, co požadují, od smlouvy úplně odstoupí.

To by znamenalo, že by se růst amerického HDP zpomalil v roce 2019 o 1,5 procenta v porovnání s 2procentním růstem, pokud NAFTA zůstane v platnosti, píší dále oxfordští výzkumníci.  FED očekává v příštím roce růst 2,5 procenta HDP.

V obchodu mezi severoamerickými zeměmi pracuje dalších 14 milionu Američanů. Lidé by však o práci neměli přijít do roku 2019. Pokud by smlouva byla zrušena, zpomalil by i růst investic, jelikož by se investoři obávali omezení z protekcionistického obchodu.

Špatně by na tom byly i Mexiko s Kanadou. Mexické peso by se propadlo minimálně o 8 procent a kanadský dolar o 2,5 procenta. Jejich ekonomiky jsou mnohem více závislé na obchodu.

Bez obchodní dohody by Mexiko a Kanada zavedly na dovoz amerického zboží vyšší cla, než Spojené státy na zboží Kanady a Mexika a jejich obchod by se řídil pouze pravidly Světové obchodní organizace.

Mexiko navíc varovalo, že pokud stoupne nezaměstnanost, řada Mexičanů se bude snažit ilegálně pracovat v USA.

Zdroj: Youtube

Video: V čem tkví problém NAFTA?