Údaje o plochách sadů, které jsou k 31. květnu, potvrdily předpovědi ovocnářů ze začátku roku, že v Česku ubude přibližně desetina sadů. „Ovocné stromy na polích nahrazují rentabilnější plodiny, například obiloviny či řepka,“ řekl ČTK předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík.

S úbytkem sadů dál klesá soběstačnost Česka v produkci čerstvého ovoce. Nyní se podle ovocnářů soběstačnost v závislosti na objemu sklizně a spotřebě pohybuje mezi 30 až 40 procenty.

Podle statistiků za uplynulých 33 let z české krajiny zmizelo 43 procent původní plochy ovocných sadů. Ilustrační foto.
Soumrak českých jablek? Na stromech zůstávají desítky tun, ovocnáře drtí inflace

V roce 1989 bylo v Česku 23 tisíc hektarů sadů, od té doby tak zmizelo 51 procent sadů. Výrazný pokles nastal v posledních deseti letech, kdy plochy klesly o 36 procent.

Podle Agrární komory a OU ČR se naplňují černé scénáře českého ovocnářství. „Ovocnáře dohnaly vysoké náklady a nízké výkupní ceny k likvidaci stovek hektarů sadů. Pro řadu z nich se přitom jedná o podnikání, které jejich rodina provozovala několik generací. Někteří dokonce zvažují opustit podnikání v zemědělství a dělat něco jiného, aby vůbec byli schopni uživit své rodiny,“ uvedl prezident Agrární komory České republiky Jan Doležal.

Jablka. Ilustrační foto. Zdroj: DENÍK/ Dimír Šťastný

Nejvíce ovocnářské podniky, kterých je v Česku asi 1000, likvidovaly sady jablek, broskví a višní. Plochy jabloní, které jsou nejpěstovanějším ovocem, meziročně klesly o 11 procent na 5236 hektarů. Bude to znamenat snížení úrody jablek přibližně o 10 tisíc tun, odhadli ovocnáři. Loni se v Česku sklidilo přes 138 tisíc tun jablek.

Agrární komora a Ovocnářská unie vidí hlavní příčinu současné situace v dovozu levného ovoce obchodními řetězci. Obchodníci podle zemědělců využili situace, kdy se kvůli válce na Ukrajině začaly v Evropě hromadit přebytky ovoce, především polská jablka. Po vypuknutí války totiž jablka nemohla směřovat dál na východní trhy, kam byla původně určená.

Ovocnářská unie odhadla, že na kilogramu konzumních jablek z loňské sklizně pro trh měli pěstitelé kvůli poklesu ceny a zvýšeným nákladům ztrátu čtyři koruny, tedy celkem asi 250 milionů korun.

Řetězce křiví trh, zlobí se ovocnáři

Loni se do Česka podle ovocnářů dovezlo 57 435 tun jablek, z nichž přes 24 tisíc tun tvořila jablka z Polska. „Loni si nechávali obchodníci dovážet polská jablka za cenu 10,68 koruny za kilogram. Tím podráželi ceny domácích pěstitelů, kteří v loňském roce prodávali kilogram jablek za 13,08 koruny za kilogram, což zároveň bylo meziročně o deset procent méně. Taková cena nepokryje pěstitelům ani náklady na produkci,“ uvedly Agrární komora a Ovocnářská unie.

K ovocnářskému hřbitovu přirovnal předseda Ovocnářské unie Martin Ludvík situaci na své rodinné farmě, kde musí zlikvidovat několik tisíc jabloní. V Česku pak podle něj zmizí za pár měsíců přes dva tisíce hektarů ovocných sadů
Konec jablek v Česku? I šéf ovocnářů už kácí svůj sad, zaseje řepku

Podle předsedy ovocnářů Ludvíka zahraniční obchodní řetězce křiví trh. „V reklamních letácích často hovoří o podpoře lokální produkce od malých farmářů, ale ve skutečnosti jim jde jenom o co největší obchodní přirážku a je jim lhostejné, jestli produkt pochází z Česka nebo ze zahraničí,“ uvedl.

„Velká část sadů, které se tady kácejí, jsou sady, kterým už stejně končila životnost, musely by se kácet úplně stejně letos nebo příští rok. Pan Ludvík jen zneužívá situace a lže lidem, protože to, co skutečně dělá, by stejně dělal v každém případě,“ řekl v pondělí ČTK prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza.

Není podle něj pravda, že by řetězce v Česku neodebíraly ovoce od lokálních producentů. „Pokud by se pan Ludvík místo hloupých řečí snažil navýšit produkci českého ovoce, tak všechno by obchodní řetězce bez problémů prodaly. Problém je u ovocnářů, kteří nejsou schopni expandovat,“ dodal.

Jablka. Ilustrační foto.
Zelináři a ovocnáři jsou ohroženým druhem. Sady a řádky střídá obilí

Další snižování soběstačnosti v produkci ovoce a prohloubení závislosti na dovozu bude podle Doležala znamenat horší kvalitu dováženého zboží a větší kolísání cen. Kácení sadů změní i ráz české krajiny. Možnou stoprocentní soběstačnost v potravinách však označil za mýtus. „K uspokojení poptávky zákazníků je nezbytné ovoce dovážet, protože v Česku není většina druhů dostupná celoročně a pro jejich skladování chybí dostatečné kapacity,“ dodal.

Vývoj ploch produkčních ovocných sadů v ČR:

Ovocné sady (ha)

Z toho jabloně (ha)

2018

13 985

6874

2019

13 993

6828

2020

13 344

6474

2021

13 047

6348

2022

12 225

5864

2023

11 214

5236

Zdroj: Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Dovoz konzumních jablek do ČR v roce 2022:

Objem (t)

Cena (Kč/kg)

Polsko

24 324

10,68

Itálie

13 469

18,67

Slovensko

8624

16,11

Maďarsko

4878

16,07

Zdroj: Ovocnářská unie ČR