Hypotéka je mnohdy jedinou možností, jak si pořídit vlastní bydlení. Pokud tedy i vy stojíte před tímto rozhodnutím, pamatujte, že splátky by vás rozhodně neměly omezovat a zároveň byste měli být schopni tvořit další rezervy.

Třicet procent za bydlení je maximum

Při zvažování svých možností se řiďte základním pravidlem, které říká, že výdaje za bydlení by neměly překročit třicet procent příjmů domácnosti.

Víte předem, že tuto hranici s úvěrem překročíte? Raději se ho vyvarujte. Stejně tak, pokud máte hraniční příjmy, na splátky jste sami nebo je váš budoucí příjem nejistý.

Jde-li o žádost jako takovou, tak i banky jsou při schvalování hypotéky daleko přísnější a bonitu klientů posuzují nejméně ze dvou úhlů. Z pohledu relativního splátkového zatížení domácího rozpočtu a z pohledu dostatečnosti příjmu, který má domácnost k dispozici. Může se proto snadno stát, že i když se pro hypotéku rozhodnete, nemusí banka vaši žádost schválit.

Řešení téměř pro všechny

Hypotéku už máte a daří se vám i nějaké peníze odkládat? Použít je můžete na úhradu mimořádných splátek a rychlejší umoření úvěru.

Ilustrační foto.
Jak si stojí doplňkové služby u povinného ručení? Pojišťovny o řidiče pečují

Chcete-li náklady na hypotéku naopak snížit, možností je správná refixace, tedy přenastavení k datu výročí fixace. Podle expertů jsou sazby stále rekordně nízké, je proto výhodné si je zafixovat na co nejdelší dobu.

Východisko existuje i pro klienty, kteří své závazky splácet nezvládají například z důvodu ztráty práce, rozvodu či zdravotních problémů. Tím je žádost o prodloužení splatnosti úvěru. Každopádně je nejlepší takové situaci zcela předejít.

Článek vznikl ve spolupráci s Partners.

Ilustrační fotografie.
Předlužení Češi? Počet těch, kteří nezvládají splácet hypotéky, výrazně klesl