Ministerstvo životního prostředí v letošním roce podpoří program energetických úspor v českých domácnostech rekordní částkou: do roku 2012 se v programu Zelená úsporám počítá téměř s 25 miliardami korun. Koho se podpora týká? Na co peníze dostanete a na co ne? Kolik musíte ušetřit, abyste ušetřili „dost“?

Problematika programu, který v těchto dnech běží přes měsíc – konkrétně od 7. dubna 2009 – se zatím neobejde bez drobných nejasností. Finanční podpora má do konce programu mj. uspokojit nárok každého žadatele o dílčí zateplení, který splní jeho kritéria.
Těmi hlavními je provedení dvou úsporných opatření a výměny kotle, nebo výběr třech opatření z pěti doporučených.

U všech úprav je potřeba směřovat ke snížení roční spotřeby tepla o 20 procent a dodržet tepelně technické požadavky. „Kombinace opatření, jak je formuluje program, by vás k požadovaným úsporám měla dovést,“ říká předseda Cechu pro zateplování budov Milan Machatka. „Nezapomeňte také nechat váš dům technicky posoudit. Pokud vám energetický auditor, autorizovaný inženýr nebo architekt doporučí sanaci – třeba opravu vnějšího pláště budovy – hradíte ji na vlastní náklady,“ dodává.

Samostatné zateplení vnější obálky domu však na získání dotace nestačí. V případě dílčího zateplení musíte kombinovat úpravy minimálně tři (například výměnu oken, zateplení fasády a zateplení podlahy).

Pokud ovšem se zateplením vyměníte i zdroj vytápění za jeho ekologičtější variantu, tedy přejdete od fosilních paliv a elektřiny k nízkoemisním zdrojům na biomasu, postačí, pokud provedete opatření dvě. „Kdo se rozhodne pro zásadní proměnu svého sídla v objekt v nízkoenergetickém standardu, nebo si bude stavět pasivní dům, dosáhne na dotaci také.“ říká Machatka.

Program byl spuštěn v dubnu letošního roku, takže se dotace týkají projektů, které byly dokončeny po 7. dubnu. Pokud jste však stavební úpravy zahájili před tímto datem, rozhoduje datum kolaudace, termín podání oznámení o užívání stavby nebo datum vystavení předávacího protokolu dodavatelskou firmou. Žádost o dotaci pak musíte podat nejpozději do dvanácti měsíců od dokončení prací.

Podmínky programu se však průběžně mění a v současnosti bylo rozhodnuto, že v některých případech budete moci žádat o dotaci i v případě, že jste měnili okna třeba před pěti lety. Bude nutné ještě zateplit například střechu nebo podlahu a prokázat, že bylo dosaženo státem požadované úspory.

Ministerstvo životního prostředí ve snaze garantovat základní kvalitu stavebních úprav zveřejnilo seznam dodavatelů, výrobků a technologií, který také rozhodne o tom, budete-li mít na dotaci nárok. Tu vám fond vyplatí nejpozději dva měsíce po dokončení díla. Milan Machatka však doporučuje i výběr ze seznamů pečlivě rozvážit. „Konečné rozhodnutí stojí na vás a na tom, jestli máte na firmu dobré reference.“


Zelená úsporám
- Program se nevztahuje na objekty postavené panelovou technologií. K tomuto účelu Státní fond pro rozvoj bydlení zřídil program PANEL, který již několik let běží.
- O dotace mohou žádat fyzické osoby, společenství vlastníků bytových jednotek, bytová družstva, města a obce (včetně městských částí), podnikatelské subjekty, případně další právnické osoby.
- Program specifikuje fixní příspěvky na m2 podlahové plochy. U rodinných domů je maximální plocha, ke které můžete získat dotaci, stanovena na 350 m2, na bytovou jednotku připadá 120 m2.
- Dotace pokrývá 20–50% nákladů.
- V současné době se jedná o zmírnění podmínek pro využití dotace z programu Zelená
úsporám.

(red)

Komerční příloha