Dokáže fotovoltaika vytopit v zimě rodinný dům?
Na základní otázku, jestli se dá topit fotovoltaikou, odpovídám, že ne. Může vám pomáhat, ideálně s tepelným čerpadlem, tím, že vám významně sníží celoroční náklady na vytápění. Určitě to pomůže, ale nelze být zcela odkázaný na fotovoltaiku.

Proč nestačí?
Od půlky listopadu až do února se na ni spolehnout nedá, protože expozice světla je krátká a výroba proto stojí za nic. Tam se spoléhat jen na fotovoltaiku opravdu nejde, a pokud vám někdo z dodavatelů tvrdí, že ano, lže.

Fotovoltaika se pravděpodobně postupem času stane nejdůležitější součástí energetické výroby. V zimním období ovšem na vytopení celého domu nestačí. Co je tedy ještě potřeba? Rady přinášíme v článku.
Jen fotovoltaika na vytápění domu v zimě nestačí: Co je potřeba, jak lze ušetřit

S jakým dalším zdrojem vytápění ji tedy lze nejlépe spojit?
Já si myslím, že ideální je právě tepelné čerpadlo, protože vám na něj výrazně sníží provozní náklady. Ale samozřejmě záleží i na tom, jak je dům koncipovaný, jaké má tepelné ztráty a jakou má otopnou soustavu.

Jakou úsporu oproti vytápění elektřinou může tepelné čerpadlo s fotovoltaikou za sezonu znamenat?
Oproti přímotopům nebo elektrokotli se lze dostat na 25 procent nákladů.

Šetříme za energieZdroj: DeníkA s jakou návratností počáteční investice lze v takovém případě počítat?
To je těžká otázka, protože každý dům má jiné nároky na velikost tepelného čerpadla. Každý je totiž jinak zateplený, jinak velký a jinak orientovaný. Ale vůbec bych se nebál říci, že návratnost může být někde kolem deseti let. Navíc se dají využít bonusy za souběh obojího.

Starají se podle vašich zkušeností lidé o své fotovoltaiky dobře?
U rodinných domů bývají spíš nezodpovědní a nechávají to na revizi, která je jednou za čtyři roky. Jinak se jim ale fotovoltaika jeví, že běží sama. Vidí na ni přes monitoring a nijak se nestresují. Já samozřejmě doporučuji jí lehkou údržbu dávat.

Instalace tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo? Pořízení stojí i statisíce, jeho provoz je ale levný

Musí být fotovoltaická elektrárna zapojena do distribuční sítě, nebo stačí mít domácí úložiště?
Většinou do sítě musíte být připojeni i v kombinaci s domácím úložištěm. Jediný, kdo síť nepotřebuje, je malý ostrovní systém na chatě, kde jinak vůbec elektřina není a nedá se ani hovořit o celoročním využívání. Tam se připojení do sítě nedělá, ale jinak by to připojeno být mělo. Navíc lidé bez toho ani nedosáhnou na dotaci.

Jakou má podle vašeho odhadu fotovoltaika v Česku budoucnost?
Jsem optimista a říkám, že teprve teď nám začala doba obnovitelných zdrojů. Jestliže dnes máme do distribuční sítě nainstalovány dva gigawatty, do roku 2030 by to mohlo být 12 až 16 gigawattů. Každý rok bude počet domů s elektrárnou na střeše exponenciálně narůstat. Nepředpokládá se totiž, že by cena elektřiny zásadně klesala, protože jí bude nedostatek. Myslím si, že je to jasná volba a kdo umí počítat do pěti, dřív nebo později o něčem takovém začne přemýšlet a bude to chtít instalovat.