Pro ty, kteří se rozhodují, zda zůstanou při odběru elektřiny a plynu u stejného dodavatele jako dosud, nastala právě nyní vhodná doba. Dodavatelé v těchto dnech zveřejňují své ceníky na příští období. Vybrat si výhodnou smlouvu je nyní důležité proto, že s koncem letošního roku skončí platnost vládních cenových stropů.

Díky nim dodavatelé nesmí zákazníkům účtovat více než 6050 korun za megawatthodinu (MWh) elektřiny a 3025 korun za MWh plynu, a to včetně daně z přidané hodnoty. „Všichni významní dodavatelé už nabízejí tarify, které jsou pod letošními vládními cenovými stropy,“ uvedl analytik portálu CenyEnergie.cz Petr Woff.

Při výběru dodavatele doporučuje Woff zejména přihlédnout k zákaznickým zkušenostem z minulých let. Zejména na to, zda firma během energetické krize dodržovala slíbené garance. „V tomto ohledu uspěli velcí dodavatelé jako ČEZ, E.ON, innogy, Pražská energetika i Pražská plynárenská, ale také Centropol, MND, EP Energy Trading nebo Fonergy,“ poznamenal analytik.

Před topnou sezonou mohou ceny stoupnout

Ani znalci přitom nemají zcela jasno, jaký typ smlouvy se domácnostem obecně může více vyplatit. Energie sice v minulém období na velkoobchodních burzách zlevňovaly, toto zlevňování se ale již zastavilo. „Před topnou sezonou mohou ceny naopak stoupnout,“ obává se Woff.

Rozumné mu proto připadne zafixovat cenu například na dobu 12 měsíců. „Nevíme, zda se bude příští rok opět zlevňovat, nebo nikoli,“ konstatoval Woff. Ve hře totiž podle něj zůstává příliš mnoho různých faktorů: politický vývoj v Rusku, ekonomický vývoj a poptávka po energiích v Číně, ale i volby do Evropského parlamentu a také prezidentské volby ve Spojených státech amerických.

Zdražení na mezinárodních trzích potvrzuje rovněž energetický analytik Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák. „Vzhledem k tomu, že v současné době dodavatelé nakupují na příští rok až o 40 procent dražší energii, se dá očekávat, že na začátku nebo v průběhu topné sezony půjdou ceny nahoru,“ konstatoval.

Rozhodování, zda si vybrat smlouvu na dobu neurčitou, nebo si cenu zafixovat, bývá těžké. Výhodou té na dobu neurčitou je, že od ní spotřebitel může odstoupit kdykoliv chce. Musí jen dodržet výpovědní lhůtu, která činí 30 až 90 dní. „Nevýhodou ovšem bývají vyšší ceny za odebranou elektřinu a plyn. Oproti tomu smlouva na dobu určitou a s fixací bývá pro zákazníka jistotou, že nemusí mít obavy s případnými cenovými výkyvy,“ připomněl Vrňák.

Odborníci tvrdí, že jednotné doporučení pro všechny druhy domácností neexistuje. Vždy je potřeba najít řešení pro každou z nich jednotlivě. Základním měřítkem výhodnosti je výše spotřeby. „Pokud máte vysokou spotřebu, vybírejte především levnou cenu za megawatthodinu. Pokud ji máte nízkou, vybírejte především levnou cenu za měsíc, tedy nízký paušální poplatek za odběrné místo,“ doporučuje Woff.