Postupné zlevňování smluv na elektřinu a plyn dosud neskončilo. V minulých dnech oslovila zákazníky novou nabídkou levnějších energií největší tuzemská energetická společnost ČEZ. Jistotu nízké ceny ČEZ slibuje až do září 2025, pro příchozí od jiného dodavatele navíc ještě s dalším bonusem v řádu tisícovek korun. Nové produkty opatřené nálepkou „extra“ slibují elektřinu za 2900 korun za megawatthodinu bez DPH, u plynu je to za 1090 korun.

Odborníci levnější nabídky energií vítají. „Je to určitě pozitivní krok, když největší hráč na energetickém trhu zlevňuje,“ uvedl Arsen Lazarevič ze srovnávače Ušetřeno.cz. „Stále se však jedná o ceny, které jsou výrazně vyšší než ty, které dodavatelé nabízejí při akvizicích nových klientů. Tam je možné dostat se na ceny, které jsou na úrovni pod 2800 korun bez DPH,“ konstatoval.

Lidé by mohli konečně za energie ušetřit. Přečtete si článek
Dobrá zpráva: Ceny energií klesají. A bude ještě lépe, tvrdí odborníci

Že lze u jiných dodavatelů ušetřit na elektřině ještě pár stovek navíc, potvrzuje i analytik portálu CenyEnergie.cz Petr Woff. „Ale ‚Plyn extra‘ od ČEZu je v kontextu současného energetického trhu opravdu hodně výhodný,“ zdůraznil Woff.

Kdyby tuto novou nabídku využila typická tuzemská domácnost, vyjde ji podle Woffa za rok elektřina asi na 18 500 korun a plyn na 21 400 korun. „Průměrné ceny jsou na současném energetickém trhu takové, že běžná česká rodina v následujícím roce zaplatí asi 20 500 korun za elektřinu a 29 400 korun za plyn,“ podotkl.

Levnější nákupy

S nabídkami na nižší ceny pro koncové zákazníky dodavatelé přicházejí díky tomu, že mohou energie kupovat levněji na mezinárodních trzích. „Na burze lze pozorovat trvalý pokles cen zemního plynu od listopadu minulého roku,“ pochvaluje si energetický expert společnosti bezDodavatele Jan Szabó. „Díky měsíční fixaci můžeme poklesy v podstatě okamžitě promítnout do aktuálních cen,“ vysvětlil.

V každém případě by si lidé, kteří chtějí na energiích ušetřit, měli nejprve důkladně prostudovat nabídky různých dodavatelů. A hlavně se rozhodnout, zda chtějí smlouvu za fixované ceny na určité období, anebo za takzvané spotové ceny vycházející z aktuální tržní ceny energií. „Většinou platí, že dodavatel nastavuje novou cenu podle aktuálních ceníků, ne vždy je ale tato cena pro zákazníka výhodná,“ upozornil Lukáš Kaňok ze společnosti Kalkulátor.cz.

„Je možné, že u konkurence by získal lepší nabídku, proto je dobré začít se cenou energií včas zabývat,“ podotkl.

Dodavatele mění lidé častěji

Že zákazníci na nabídky nižších cen rádi slyší, potvrzují čísla od Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Jen za leden a únor změnilo dodavatele elektřiny nebo plynu 115 tisíc domácností. Oproti stejnému období předchozího roku to bylo u plynu o čtvrtinu víc, u elektřiny dokonce o 69 procent víc.

Změnu dodavatele by si ale lidé měli nejprve důkladně promyslet a spočítat, zda se jim skutečně vyplatí. Někdy totiž při zbrklém odchodu od dosavadního dodavatele musí platit smluvní pokuty vyplývající z uzavřené smlouvy. „Tu je třeba si velmi pečlivě prostudovat a speciálně se zaměřit na to, jestli nám nehrozí další sankce,“ doporučila členka rady ERÚ Markéta Zemanová.

Změna dodavatele energií vám nyní může pomoci ušetřit peníze.
Ceny energií: Proč se teď vyplatí změna dodavatele, jaká smlouva je výhodná

Odborníci se ale shodují, že konec období klesajících cen je už na obzoru.

Podle Woffa totiž ani po volbách do Evropského parlamentu nelze očekávat výrazné zlevnění emisních povolenek a kvůli ruské válce na Ukrajině se nedá počítat ani s obnovením někdejších dodávek zemního plynu, a tedy se zvýšením jeho nabídky. „Na evropských energetických burzách se už pokles ceny zastavil,“ dodal Woff.