Turbulentní situace na energetickém trhu silně ovlivňuje zájem o fotovoltaické elektrárny. Za letošní rok vzrostla poptávka zhruba trojnásobně a na české trhu spolu s tím přibyly zhruba dvě stovky firem, které se zabývají realizací těchto projektů. Zájem lidí o fotovoltaiku zvedá i možnost vysokých dotací na její pořízení.

Martin Palarčík, generální ředitel skupiny SolidSun, prozradil během debaty například to, podle čeho si lidé mají lidé hledat dodavatele fotovoltaické elektrárny, na co si dát pozor či jaká je reálná doba od uzavření smlouvy přes instalaci až po uvedení do provozu. Podívali jsme se i na cenovou návratnost a životnost těchto elektráren, nebo na nejnovější trendy v jejich vývoji.

Fotovoltaika se pravděpodobně postupem času stane nejdůležitější součástí energetické výroby
Ceny energií letí vzhůru. Řešením může být fotovoltaika

Dušan Doležal, majitel domu ve východních Čechách, který si už fotovoltaickou elektrárnu pořídil, se podělil o své konkrétní uživatelské zkušenosti a užitečné postřehy. Přiblížil například to, jak se energeticky osamostatnil a jak vyřešil využívání energeticky náročných spotřebičů, ohřev vody nebo vytápění domu.

Samostatnou kapitolou je pak využívání přebytků z fotovoltaické elektrárny v rámci takzvané komunitní energie. K té nám totiž u nás stále chybí potřebná legislativa. Jak se vyvíjí tato problematika, proto vysvětlila Patrícia Čekanová, prezidentka Asociace komunitní energetiky ČR.

Pokud máte dotazy na odborníky k tomuto tématu, můžete nám je už nyní posílat na e-mail martin.pleva@vlmedia.cz. My se pak během diskuse v pondělí 25. října od 15 hodin zeptáme i na to, co vás konkrétně zajímá.