Kvůli růstu cen na velkoobchodních burzách česká vláda pro letošní rok stanovila cenové stropy na 5000 korun za jednu megawatthodinu elektřiny bez DPH a 2500 korun za jednu megawatthodinu plynu. Na úplném začátku roku dodavatelé zpravidla nabízeli tyto ceny, během roku, po zlevnění energií na burze, ale začali postupně přicházet s novými výhodnějšími produkty.

U E.ON bude od září zákazník s běžnou spotřebou bez fixace platit 2321 korun s DPH za megawatthodinu plynu. Oproti svým současným cenám ušetří 436 korun za megawatthodinu a oproti stále platným cenovým stropům je pak úspora 704 korun za megawatthodinu.

Vysoké ceny energií nejvíce trápí důchodce
Energie za dva roky zdražily o více než polovinu. Ceny nejvíce trápí důchodce

„Všem těmto zákazníkům zároveň přepočítáme zálohy. Když je bude možné snížit, pošleme jim nový rozpis záloh nebo je upravíme v nejbližším vyúčtování. Aktuální nastavení záloh najdou klienti na portále Energie24, kde si je můžou i sami upravit,“ uvedl vedoucí prodeje energií pro domácnosti a prokurista společnosti E.ON Energie Radek Fišer. Zákazníci dostanou informace o zlevnění e-mailem nebo dopisem.

E.ON zároveň plánuje oslovit zákazníky, kteří mají u společnosti dlouhodobý závazek. V současnosti jde o několik tisíc klientů. „Během podzimu je aktivně oslovíme s novou nabídkou. Půjde o dvouletý fixovaný produkt, který je v elektřině pod aktuálním cenovým stropem o více než 20 procent a v plynu o více než 30 procent. Je to stejný produkt, který nabízíme i ostatním zákazníkům, kteří si chtějí svou cenu zafixovat,“ dodal Fišer.

E.ON snižuje ceny plynu letos už podruhé, ceny pod vládními stropy společnost začala u plynu i elektřiny nabízet v únoru. V prvních měsících roku snížily ceny pod vládní cenový strop vedle E.ON například také innogy, Centropol, Pražská plynárenská a další dodavatelé. Nový fixovaný produkt s postupně klesající cenou od jara nabízí také ČEZ. Nové nabídky v posledních týdnech opět představily například Pražská energetika, innogy nebo MND.

Analytikové: Ceny budou dál klesat

Podle analytiků budou ceny energií pro odběratele v příštích týdnech zřejmě dál klesat. Výraznější vliv by na to zatím neměly mít ani současné výkyvy na velkoobchodním trhu, především velcí dodavatelé totiž tvoří ceny podle dlouhodobého vývoje na trhu, který je od začátku roku příznivý, uvedli nedávno analytici pro ČTK.

Například analytik společnosti ENA a výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor k nové nabídce E.ON řekl, že společnost od začátku roku nastavuje laťku pro celý trh. „Nižší ceníky budou pokračovat,“ podotkl Gavor.

Dodavatelé zveřejnili nové ceníky pro energie. Ilustrační foto
Dodavatelé energií zveřejnili nové ceníky. Na trzích už začalo zdražování

Podle Jana Szabó ze společnosti bezDodavatele jsou aktuální ceny energií od dodavatelů stále výrazně nad cenami spotovými. MWh elektřiny nyní na burze vyjde na 140 eur (3374 Kč), MWh plynu pak kolem 57 eur (1373 Kč). Ještě loni v prosinci stála elektřina 375 eur (asi 9037 Kč) za MWh a plyn 156 eur (3976 Kč) za MWh. I přes letošní zlevnění jsou však elektřina i plyn o více než polovinu dražší než před vypuknutím energetické krize, upozornil Szabó.