Ochrana přírody a jejích zdrojů je v poslední době žhavé téma. Uvědomují si to i pivovary. Čím dál častěji hledají cesty, jak přírodě ulehčit. 

Například nošovický pivovar Radegast se dlouhodobě řadí ke světové špičce v oboru hospodárného využívání vodních zdrojů. Zatímco světový průměr spotřeby vody na jeden vyrobený hektolitr piva se udává kolem 4,5 hektolitru, a v českých pivovarech se podle Českého svazu pivovarů a sladoven za rok 2022 jednalo o číslo 3,4 hektolitru, Radegast spotřebuje na 200 půllitrů jen 2,4 hektolitru vody. „Pro Radegast je šetrné zacházení s vodou zásadní téma. A to nejen uvnitř pivovaru,“ uvedl manažer značky Petr Klíma. 

Pivovar se i proto nedávno spojil se státní organizací Lesy ČR a částkou jeden milion korun podpoří budování a obnovu tůní, které pomáhají zadržovat vodu v krajině.

V pivovaru Malý Janek vaří pivo podle dva a půl tisíce let staré receptury. Podle majitele pivovaru Jiřího Janouška (na snímku) bude první várka hotová za dva týdny.
Kousek Egypta za Prahou. Pivovar vaří pivo z dob Alexandra Velikého a Ptolemaia

Jinou cestou, jak pomoci životnímu prostředí, se vydal středočeský Rodinný pivovar Bernard. Ten z vysloužilých billboardů šije termotašky, do kterých se vejde šest lahví nebo pětilitrový soudek.

„Po odstranění billboardů jsme viděli tu hromadu materiálu a bylo nám líto, že by měl skončit bez dalšího využití v odpadu. Kolegyně přišla s nápadem ušít z něj termotašky. Našli jsme firmu, která je schopna houževnatou plachtu zpracovat, a tašky jsou na světě,“ nastínil manažer nákupu pivovaru Lukáš Zavadil.

Severočeský pivovar Svijany pak jako první v České republice přišel s inovativním papírovým balením plechovek TopClip, který získal i ocenění Obal roku Světové obalové organizace za rok 2022.

Návrat do starých časů nabídl pivovar Jadrníček z Náměště na Hané. S osmičkou pivem, Kombajnistou, sklízí v horkých letních dnech obrovský úspěch
Na Hané hasí žízeň Kombajnista. O osmistupňové pivo je obrovský zájem

Pozadu nezůstávají ani minipiovary. Potvrzuje to i prezident Českomoravského svazu minipivovarů Michal Voldřich. „Úspory energií a odpadů se u minipivovarů řeší trochu jinak než u těch velkých. Některé odpady není potřeba řešit vůbec, poněvadž téměř nevznikají. Vezměme si příklad mláta, tedy objemově velkého odpadu,“ uvedl Voldřich. 

Většina mláta se, zejména v mimoměstských minipivovarech, spotřebuje v místě, kde si ho rádi odvezou místní drobní chovatelé. „Odpadní teplo, například z chlazení, použije minipivovar pro předehřev vody pro restauraci, případně pro ohřev bazénu, když má i hotel. Nejčastější ekologický počin je poslední dobou pořizování fotovoltaických systémů. Elektřina se spotřebuje opět v místě bez využívání přenosové soustavy. Zkrátka jsme k přírodě šetrní,“ doplnil prezident minipivovarníků.