Úřad o svém plánu informoval před měsícem, poté k němu mohli lidé posílat své podněty a úředníci by se k nim měli vyjádřit. „Obdrželi jsme připomínky od nízkých desítek subjektů,“ řekl Deníku mluvčí ERÚ Michal Kebort.

Čeho se týkaly, a jak se s nimi úřad vypořádal, úřad až do posledního listopadového dne tají. „Jsme vázáni povinností mlčenlivosti,“ vysvětlil Kebort.

Cenu energií tvoří dvě složky. První, takzvanou obchodní, určují dodavatelé. Druhou, regulovanou, vytváří stát právě prostřednictvím ERÚ. Tvoří asi 40 procent konečné ceny. Odběratel v ní platí zejména všechny služby spojené s dodáním elektřiny z elektrárny až do zásuvky. U plynu je její podíl nižší, jen asi pětina celkové ceny.

Regulovaná složka elektřiny pro domácnosti vzroste podle návrhu ERÚ oproti letošnímu roku o 71 procent:

Ilustrační snímek
Dražší elektřina? Regulovaná část vzroste téměř o tři čtvrtiny, navrhuje ERÚ

Energetický analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák připomněl, že se cena zvýší, protože vláda nechce nadále hradit ztráty v přenosové soustavě ani poplatky za obnovitelné zdroje energie. „Znamená to, že to ERÚ musí promítnout do regulovaných poplatků,“ uvedl.

Úřad původně uvedl, že poplatky vzrostou o 71 procent. Vrňák očekává, že výsledný růst bude činit 68 procent. „ERÚ tak růst regulovaných poplatků zmírní jen symbolicky,“ konstatoval.

Složení ceny elektřiny a plynu

neregulovaná část

  • určují ji dodavatelé a jde o tržní cenu odvozenou od ceny komodity na burze

regulovaná část

  • určuje ji svým rozhodnutím Energetický regulační úřad
  • platí se v ní provoz, údržba, posilování či inovace sítí a bezpečný a spolehlivý provoz soustav
  • u elektřiny se v ní navíc vybírá i příspěvek na elektřinu z obnovitelných zdrojů energie
  • DPH ve výši 21 procent

V příštím roce si tak za elektřinu připlatí zejména domácnosti, které ji odebírají od největších distributorů a využívají ji k vytápění. Kupříkladu těm vytápěným tepelným čerpadlem v distribuční sazbě D57d se celkově elektřina prodraží o pětinu až o čtvrtinu podle toho, jaký ceník využívají. Naopak domácnostem vytápěným plynem se jeho cena skutečně zvýší jen o pár procent.

Ještě hůře než domácnosti ale na růstu regulovaných poplatků za energie budou firmy, které se neobejdou bez její vysoké spotřeby. Pokud odebírají elektřinu na hladině vysokého napětí, vzrostou jim podle Vrňáka regulované poplatky o 112 procent, u velmi vysokého napětí dokonce o 206 procent. „Zvýšení je natolik vysoké, že může ohrozit firmy, které podnikají v energeticky náročných oborech a jsou v mírném zisku, popřípadě ve ztrátě,“ obává se.

Tyto poplatky výrazně porostou i v příštích letech. Podnikatelé si to již nyní dobře uvědomují. Obávají se také vyšších poplatků za podporované zdroje energie. „Toto zvýšení může některé energeticky nejnáročnější firmy stát ročně navíc i stovky milionů korun,“ uvedl ředitel sekce hospodářské politiky Svazu průmyslu a dopravy Bohuslav Čížek.

Jak se v příštím roce změní cena energie a co to bude znamenat pro české domácnosti? Deník přináší odpovědi na hlavní související otázky:

Ceny energií. Ilustrační snímek
Lidé si za elektřinu zřejmě připlatí: Proč energie zdraží, o kolik korun to bude

Na stále dražší elektřinu si Češi zřejmě budou muset zvykat i do budoucna. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy k tomu povedou aktivity Evropské unie pod hlavičkou Green Deal. Upozorňuje, že evropský plán může fungovat pouze při výrazném zdražení energie z neobnovitelných zdrojů.

Navíc by se pro jeho úspěch musely ke snahám o konec energetického využívání uhlí přidat i další velcí světoví znečišťovatelé životního prostředí včetně Číny. „Brusel se zkrátka pustil do velkého hazardu s osudem budoucích generací obyvatel EU, které mohou přijít nejen o podstatnou část své životní úrovně,“ dodal Kovanda.

Navrhované podíly složek na ceně energií pro rok 2024

(bez daní, v procentech, zdroj: ERÚ)

podíl ceny komodity podíl ceny distribuce a přenosu podíl ceny POZE podíl ceny systémových služeb podíl ceny služeb OTE
Elektřina v hladině nízkého napětí 59,99 29,09 7,06 3,68 0,19
Elektřina v hladině vysokého napětí 69,92 15,94 9,30 4,84
Elektřina v hladině velmi vysokého napětí 77,76 6,81 10,15 5,28
Plyn (domácnosti a maloodběr) 80,35 19,52 0,12
Plyn (velkoodběr a střední odběr) 88,97 10,87 0,15