Podle poradenské firmy se reálná návratnost nejčastěji navrhované fotovoltaiky s bateriovým úložištěm pro běžný rodinný dům při využití dotace pohybuje kolem 11 let, bez dotace pak možná až o deset let déle. Někteří dodavatelé však podle společnosti poskytují klientům zavádějící informace o mnohem nižší návratnosti.

„Takové kalkulace vznikají zejména započtením loňských extrémně vysokých cen elektřiny do celé doby provozu elektrárny. Cena silové elektřiny však od té doby klesla o více než 80 procent, pokles bude pokračovat i v následujících letech a brzy se to bude výrazně podepisovat na snižování účtů u koncových odběratelů,“ řekl ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer.

Zemní plyn. Ilustrační snímek
Češi v době krize šetří. Spotřeba plynu byla nejnižší za osm let

Někteří dodavatelé podle něj uvádějí dobu pro návratnost investice do fotovoltaiky pro domácnosti i na úrovni tří let. „Návratnost solárních elektráren v řádu nižších jednotek let však nebyla reálná nikdy,“ zdůraznil.

Někteří obchodníci podle něj do kalkulací o návratnosti nezapočítávají ani náklady na servis, nutnou průběžnou výměnu komponentů nebo náklady na úpravu odběrného místa, což dál prodlužuje konečnou návratnost investice do zařízení.

Návratnost do tří let? Nesmysl 

„U některých dodavatelů lze aktuálně nalézt informace o návratnosti fotovoltaiky pro domácnosti na úrovni tří let. Návratnost solárních elektráren v řádu nižších jednotek let však nebyla reálná nikdy,“ upozornil Macenauer.

Neférové praktiky se podle EGÚ Brno objevují především u nových a menších dodavatelů, kteří se na trhu objevili společně s narůstající poptávkou po solárních elektrárnách. „Domácnosti a firmy by se proto neměly nechat zlákat podezřele vypadajícími nabídkami montážních firem bez dohledatelné historie, ale vybírat spíše mezi renomovanými dodavateli. Zároveň by neměly investovat jen z důvodu očekávání rychlé návratnosti,“ dodal Macenauer.

Čeští spotřebitelé mohou díky setrvale klesajícím cenám energií na světových trzích ušetřit už teď na zálohách oproti cenovému stropu stovky korun
První dodavatelé nabízejí energie za nižší ceny. Další se přidají, tvrdí experti

Výrazně rychlejší návratnost než domácí fotovoltaiky mají firemní instalace. Ta se podle výpočtů poradenské společnosti pohybuje většinou mezi čtyřmi až šesti lety. Zároveň ale firma připouští výjimky v obou směrech.

Nekalé praktiky energošmejdů

Úřady i energetické firmy upozornily v předchozích týdnech i na další nekalé praktiky takzvaných energošmejdů. Jednou z nich je například zneužívání vládou daných limitů ceny elektřiny a plynu, které používají jako záminku k podpisu často nevýhodných smluv. Klientům přitom vyhrožují například odpojením od odběru.

Některým lidem už klesají zálohy energií. Ilustrační snímek
Některým lidem už klesají zálohy energií. Pomohli si samoodečtem

Jiní obchodníci zase vyhrožují spotřebitelům odpojením od odběru kvůli neuhrazení jediné zálohy. Takový postup může být podle Energetického regulačního úřadu v rozporu se zákonem, protože porušení platební povinnosti by mělo být opakované.