Přestože ceny energií již nedosahují takových šokujících hodnot, jako tomu bylo loni v létě, ani nyní se jim nevyhýbají skokové změny. Kupříkladu elektřina na mezinárodních trzích v polovině června zdražila oproti ceně ze začátku měsíce o polovinu. Zatímco ještě 2. června se sjednávaly kontrakty na příští rok při ceně 2843 korun za megawatthodinu, 15. června se cena za stejně velkou dodávku elektřiny vyšplhala na 3656 korun.
Jak se to může projevit na platbách českých domácností za energie? „Lidé, kteří mají produkty s dobou neurčitou nebo měsíční fixaci, se mohou dočkat zdražování,“ uvedl Arsen Lazarevič z webu Elektřina.cz.

A nejen to. „Zlevňování u fixovaných produktů s velkou pravděpodobností končí,“ obává se analytik.
Trend zdražování přitom podle něj zřejmě jen tak rychle neskončí. „Dochází k zavírání jaderných a uhelných elektráren a současně s tím zdražují také emisní povolenky,“ připomněl.
Podle některých odborníků však ani nynější výkyvy na trhu nemusí znamenat tragédii. „Několikadenní vývoj není určující. Důležitá je průměrná cena produktů, které kupují obchodníci v delším časovém intervalu. Tam sledujeme pokles,“ uvedl Michal Macenauer z poradenské firmy EGÚ Brno.
Důvodem k tomuto cenovému skoku podle něj byl zřejmě vývoj ceny zemního plynu. Ta sice na evropském trhu již dlouhodobě klesá, nyní však vzrostla kvůli prodloužené odstávce jednoho ze tří závodů na zpracování norského plynu. „Vzhledem k rozsahu výpadku dodávek byl cenový výkyv sice výrazný, ale z hlediska ještě nedávno obvyklých cen v podstatě zanedbatelný,“ poznamenal Macenauer. Cena plynu, a tedy i elektřiny, podle něj opět půjde dolů.
Krátkodobý výkyv, nebo nový trend?
Obdobně optimisticky vidí situaci také analytik portálu Cenyenergie.cz Petr Woff. „Zatím ještě není žádný důvod k panice. Loni byly ceny několikanásobně vyšší, proto bych každopádně vyčkal, zda nejde jen o krátkodobý výkyv, nebo zda ten vzestupný trend cen bude ještě pokračovat,“ poznamenal.
Dobrou zprávou je i to, že jsou plynové zásobníky v Evropské unii jako celku již s příchodem léta naplněné ze tří čtvrtin. „To je na tuto roční dobu vynikající stav, loni to bylo jen z 50 procent, takže jsme v daleko lepším stavu než loni,“ pochvaluje si Woff. V Česku jsou podle nejnovějších statistik zásobníky zaplněné dokonce na 80 procent své kapacity.

Zdražení elektřiny ještě před příští topnou sezonou se naopak obává analytik portálu Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák. „Proto doporučuji změnu dodavatele či sjednání nové smlouvy provést právě nyní,“ konstatoval.
Bohatý výběr produktů
Výhodou pro domácnosti podle něj nyní je, že si mohou vybírat z celé řady různých produktů. „Ty za různých podmínek mohou vést k výrazně odlišným částkám na faktuře,“ prohlásil.
Zdůraznil ovšem, že otázka výběru správného produktu je složitá. „V zásadě jde o volbu mezi nižší cenou dnes, ale nejistotou ohledně cen budoucích a naopak,“ podotkl.

Ceny energetických komodit budou zřejmě i v příštím období kolísat. Podle Macenauera z EGÚ Brno by přesto zákazníci neměli zanevřít na klasické zdroje energie. Doporučuje proto nepropadat panice a neinvestovat bezhlavě do alternativ, které se podle něj vyplatily jen v době extrémního zvýšení cen elektřiny a plynu. „Mám na mysli především fotovoltaiku pro rodinné domy a výměnu plynových kotlů za tepelná čerpadla,“ upřesnil.
Nebezpečné investice?
Podle jeho názoru se totiž investice do těchto nyní módních opatření vyplatí jen malému množství lidí, a to i se započítáním všech dotací. Že může jít o nebezpečný podnik, dosvědčují například zkušenosti klientů zkrachovalého energetického holdingu Malina.
„Každý odběratel by měl reagovat na zvyšování ceny pragmaticky. Platí to i v oblasti energetických technologií a energií,“ dodal Macenauer.