Odkud se nyní vzhledem k ruské válce na Ukrajině dováží zemní plyn, který jsme dříve odebírali prakticky výhradně z Ruska?
I když byl před válkou plyn nakupován anonymně na mezinárodních trzích, z hlediska složení se k nám fyzicky dostával čistě ruský plyn. Nyní k nám už ale neproudí. Obchodníci plyn nadále nakupují na německé a holandské burze. Dostává se k nám norský plyn a směs zkapalněných zemních plynů od různých producentů. Může to být z Kataru, z USA, ale i nejméně z pěti dalších producentských zemí.

Ohledně zásobování plynem se za uplynulé dva roky proměnila nejen cena, zásadně se změnil původ suroviny. Zatímco dosud bylo Česko plně závislé na plynu z Ruska, nyní má jiné dodavatele
Plynu je na zimu dost. Tak levný jako před válkou na Ukrajině ale bude jen těžko

Bude mít Česko dostatek plynu, aby domácnosti netrpěly nedostatkem ani v případě extrémně dlouhé a studené zimy?
Dodávky plynu jsou dostatečné, protože nejsou žádná odběrová omezení a tedy ani spotřebitelé v Česku nejsou ve spotřebě nikterak omezováni. To ale neznamená, že to bude automaticky na věčné časy. Už jen proto, že nemáme žádné jištění ve formě dlouhodobých kontraktů. Kdyby se tedy situace na trzích nějak vyostřila, plyn se samozřejmě vždycky nějak sežene, ale ceny mohou růst. Nelze to vyloučit při souběhu okolností, jako je třeba delší čas trvající nepříznivé počasí. Může k tomu přijít i nějaká zcela nečekaná událost, jako například porucha v dodavatelském řetězci. Kdyby byla třeba na norském exportním plynovodu potřeba nějaká nečekaná údržba. Takových faktorů může být více. Nezpůsobily by to, že by nebyl plyn, ale dostali bychom ho za dražší cenu.

Takže se máme znovu obávat dražšího plynu?
Musíme být připraveni na případné katastrofy, protože ty ve světě bývají. Pokud ale nenastanou, vše nasvědčuje tomu, že ceny plynu budou relativně příznivé. Už nikdy se ale nedostaneme na takové ceny, jako byly před válkou. Ruský plyn už zkrátka není a jeho alternativa, tedy dovoz zkapalněného zemního plynu z různých zemí, je už ze své podstaty dražší. To jsou všechno rizikové faktory, ale ceny jsou ve srovnání s tím, co jsme zažívali před rokem, mnohonásobně nižší a nabídky pro koncového odběratele šly ještě dolů.

Jaké smlouvy na plyn se zákazníkům vyplatí uzavírat?
Když si vezme někdo smlouvu na rok, nemůže tím prakticky nic zkazit, pakliže si ji nasmlouvá za dobrou cenu. Uzavírání nových smluv na dobu neurčitou je sice obecně o něco dražší než u smlouvy fixované na rok, ale zase poskytuje největší smluvní svobodu. Takový odběratel může čekat, že se nabídka bude ještě zlepšovat. Ale u podpisu tříleté smlouvy je potřeba být hodně obezřetný. Je tam totiž riziko, že by zákazníci v tom posledním, třetím roce platili zbytečně hodně. Trhy totiž zatím spíš klesají, než že by rostly.

Přímotop
Šetříme energie před zimou: Topit elektřinou se vyplatí jen v zateplených domech

Nyní se klade stále větší důraz na obnovitelné zdroje. Má tedy plyn ještě budoucnost?
Já si myslím, že přinejmenším střednědobou určitě ano. První na řadě v tom klimatickém tažení je uhlí, a teprve potom přijde na řadu plyn, který je čistším palivem. Navíc se teď ceny docela vzpamatovaly a nejsou už tak vysoké jako loni. Navíc má plyn naději i v tom, že můžeme využívat funkční infrastrukturu. Dá se ale očekávat, že se i plyn bude postupně více proměňovat „na zeleno“, to znamená že se bude používat více biometanu a také začnou vznikat i nějaké vodíkové distribuční sítě. To už ale hovoříme o období někdy po roce 2030. Každopádně si myslím, že kdo si teď koupí nový plynový kotel, ho ještě určitě amortizuje.

Šetříme za energieZdroj: DeníkŠetříme za energie

Nová topná sezona je tu. Jak ušetřit? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů topení? Kde získat peníze na nové topidlo? Deník.cz opět přináší seriál Šetříme za energie. Každou sobotu v novinách a na webovém speciálu zajímavé rady a tipy pro majitele domů a bytů.