Jak se na trhu aktuální zlevnění cen od innogy projeví?
Právě innogy v minulých dnech patřila spíše mezi nejdražší dodavatele, takže se musela přizpůsobit těm, kteří už delší dobu mají podstatně nižší ceny. I ona si tedy hájí konkurenceschopnost a drží svoje zákazníky, ale rozhodně nepatří k cenovým lídrům, kteří by teď určovali zlevňování. Každopádně je velice dobrá zpráva pro zákazníky, že největší dodavatelé reagují na tržní vývoj a zlevňují.

A co ostatní dodavatelé?
V podstatě nemine týden nebo dva, aby některý z nich neoznámil zlevňování části svých produktů. Ale žádný dodavatel, ani velký, ani malý, nezlevňuje všechny svoje produkty naráz. Dochází k tomu postupně, například zlevní ceny jen pro nové odběratele, nebo naopak všem stávajícím, buď termínované smlouvy, anebo zase ty na dobu neurčitou. Těch produktů je celá řada a každé zlevnění, zejména pokud ho oznámí velký dodavatel, slouží i k jeho sebeprezentaci a marketingu. I to je důvod, proč dodavatelské firmy zlevňování takto časují.

Lidé by mohli konečně za energie ušetřit. Přečtete si článek
Dobrá zpráva: Ceny energií klesají. A bude ještě lépe, tvrdí odborníci

Dá se tedy předpokládat, že zlevňování energií bude pokračovat?
Určitě bude pokračovat. Pád velkoobchodních cen se sice v podstatě zastavil, ale nízké jsou už dlouhodobě. Ovšem dodavatelé konečné ceny pro odběratele upravují postupně s určitým zpožděním, protože částečně stále doprodávají zásoby energie, které si pořídili ještě za podstatně vyšší ceny. Zejména velcí dodavatelé jako ČEZ nebo innogy na toto období nakupovali zhruba před rokem nebo dvěma, a tehdy byly ceny mnohem vyšší.

Jaký typ smlouvy na elektřinu by se nyní běžnému zákazníkovi vyplatilo uzavřít?
Pokud preferuje fixaci, tak si ji zřejmě obnoví. Nyní je z čeho vybírat, dodavatelé si cenami velmi konkurují. Rozhodně bych doporučil podívat se na srovnávače cen. Kdo má stále smlouvu na dobu neurčitou, tomu se vyplatí klidně spekulovat na to, že za pár měsíců, se začátkem topné sezony, budou ty ceny ještě o trochu nižší. Může proto vyčkat a poté třeba uzavřít dlouhodobou fixaci. Ostatně vyplatí se i krátkodobé, měsíční fixace, které jsou na trhu naprosto jednoznačně nejlevnější.

Přibývá Čechů se špatně nastavenými zálohami na dodávky energií. Jak situaci řešit? Přečtěte si článek Deníku.
Elektřina sice zlevňuje, ale zálohy rostou? Nebojte se ohradit, radí expert

Situace vypadá bezmála idylicky. Nedá se očekávat podobný šok jako před bezmála třemi lety při krachu Bohemia Energy?
Samozřejmě je vždycky nepříjemné a riskantní, když se situace na velkoobchodním trhu rychle a velmi výrazně změní. Ale třeba právě Bohemia Energy měla riskantní obchodní strategii. Přestože prodávala dlouhodobé kontrakty, dlouhodobé fixace i smlouvy na dobu neurčitou, tak se nezajišťovala. Spoléhala na to, že bude průběžně dokupovat. Její konec znamenal velkou lekci pro dodavatele, a proto bych řekl, že velká většina z nich si z toho vzala ponaučení. Když nabízejí dlouhodobý produkt, tak si na něj v dostatečném časovém předstihu nakoupí.