„Já už se na zimu tak nějak pojistil,“ zmínil Kučera. „Nasbíral jsem nějaké suché dříví, takže jsem pořádně vyčistil okolí, a něco jsem nakoupil na pile u Postoloprt. Většinou za zimu protopíme tak šest až osm kubíků, záleží, jak je tuhá. Teď jsme pořídili o dva víc,“ dodal.

Zájemci o palivové dřevo se zhusta obracejí na Městské lesy Chomutov, které mají největší část svého majetku na náhorní plošině Krušných hor mezi Horou Svatého Šebestiána a hranicí s Německem a také na svazích blíže k Chomutovu.

„My jen dřevo vozíme a vozíme a prodáváme a prodáváme, protože s ním teď topí i lidé, kteří s ním dříve netopili,“ nastínil ředitel městské organizace Petr Markes. Většinou jde o dřevo z jehličnanů, které není tak výhřevné jako tvrdé dubové, bukové či jasanové, i tak o něj ale mají lidé zájem, takže rychle mizí.

Objednávky už nepřijímají

Především dřevo ze smrků a občas i modřínů, které bylo potřeba vytěžit kvůli napadení kůrovcem, prodávají také Lesy města Jirkova. Tedy prodávaly. Od října je prodej pozastavený, protože organizace nemá, co by zájemcům nabídla.

„Objednávky už nepřijímáme, na webu jsme upozornili, že máme až do odvolání stop stav,“ uvedl ředitel Jaromír Fiala. „Lidé ale stejně volají, takže si dál píšu seznam, už máme pořadník na rok 2023,“ poznamenal.

Není to tak dlouho, kdy situace byla obrácená. V lesích nad Jirkovem místy usychaly stromy nastojato, protože je napadl kůrovec a také jim ubližovalo sucho. Lesníci museli těžit chřadnoucí smrky ve velkém, dřevo ale na odbyt nešlo.

„Dokonce jsme zaváděli akční ceny,“ připomněl ředitel jirkovských lesů. I tak zůstaly před sídlem v Boleboři do letošního roku hranice starého neprodaného dříví. S energetickou krizí ho ale zájemci vykoupili.

„Zmizelo už na jaře. Přijel pán, který chtěl 150 prostorových metrů dřeva, prakticky nás tehdy vykoupil. Palivové dřevo z nové těžby jsme později prodávali spíše menším odběratelům, kteří chtěli pět osm metrů,“ přiblížil Fiala. Cena byla pouhých 550 korun za prostorový metr, což je měrná jednotka, která počítá s podílem vzduchových mezer v metru krychlovém dřevní hmoty. Objednávky, které ještě dobíhají, už budou o sto korun dražší.

O 200 korun dráž

Palivové dřevo stále prodávají Městské lesy Chomutov. Jeden prostorový metr palivového dřeva prodávají za 946 korun, tedy zhruba o dvě stě více než v červnu. Podle technika Josefa Stanislava stop stav nehrozí.

„Stále jehličnaté dřevo těžíme, máme v lese harvestor, který vytěží tisíc kubíků kulatiny. Nejde o palivo, jedná se o lepší sortiment, který prodáváme dráž. Když ale likvidujeme zbytky, aby místo zůstalo čisté, svážíme je malospotřebitelům například v Nové Vsi, Křimově nebo v Místě,“ dodal.

Potřebu zajistit se dřevem někteří lidé řeší krádežemi. Policisté za letošek na Chomutovsku evidují čtyři takové případy a v Ústeckém kraji 38. Podle policejní mluvčí Pavly Kofrové se ale nedá hovořit o nárůstu krádeží dřeva oproti předešlému roku.

„Za stejné období loňského doku jsme prošetřovali asi 44 oznámení o krádežích dřeva, nebo pokácení stromů, 29 případů jsme prošetřovali jako přestupky, více než polovinu z těchto případů jsme objasnili, jako trestný čin jsme prověřovali 15 případů,“ upřesnila mluvčí. Na Chomutovsku policisté loni za stejné období zaznamenali jedenáct případů, z toho se sedm týkalo přestupku.