V zásobnících na území České republiky bylo ke konci letošního března něco přes 2,03 miliardy metrů krychlových plynu, takže byly zaplněny z devětapadesáti procent. Bylo to o téměř 262 milionů metrů krychlových plynu více než loni.

A o 1,25 miliardy více než před dvěma lety, kdy začala válka na Ukrajině. „Rozdíl 1,25 miliardy kubíků nám ulehčí přípravu na další zimu a také sníží tlak na růst ceny plynu při tvorbě zásob. Naší pozici ještě posilují investice vlády do plynárenské infrastruktury a náš podíl v LNG terminálu v Nizozemsku,“ uvedl na síti X ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN).

Odkud se nyní vzhledem k ruské válce na Ukrajině dováží zemní plyn?

Zemního plynu pro domácnosti má být letos dost. Ilustrační snímek
Dražší plyn? Na případné katastrofy musíme být připraveni, upozorňuje analytik

Energetický analytik z Asociace pro mezinárodní otázky Oldřich Sklenář vysvětlil, že tento stav je výsledkem několika faktorů. Třeba nařízení Evropské unie ukládá členským zemím, aby měly před zimou zásobníky plné. Navíc do spotřeby zasáhla teplá zima. „Takto zaplněné zásobníky jsou jedním z takzvaných měkkých faktorů, které vytvářejí tlak na snižování ceny,“ doplnil.

Aktuálně se velkoobchodní cena jedné megawatthodiny plynu na nizozemské virtuální burze TTF pohybuje kolem třiceti eur, tedy přibližně 760 korun. Maxima dosáhla ke konci srpna 2022, kdy ji obchodníci nakupovali za zhruba 339 eur, tedy za přibližně 8570 korun.

Ceny elektřiny a plynu klesají a podle odborníků zřejmě půjdou dolů i nadále:

Změna dodavatele energií vám nyní může pomoci ušetřit peníze.
Ceny energií: Proč se teď vyplatí změna dodavatele, jaká smlouva je výhodná

Tento příznivý vývoj by se podle analytika z Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavora mohl promítnout i do koncových cen pro spotřebitele. „Odběratelé se mohou těšit, že když se nestane nějaká katastrofa, například v Suezském průplavu, půjdou ceny dolů konečnému spotřebiteli,“ řekl.

Energie budou zlevňovat i na podzim

Doplnil, že někteří dodavatelé snížení cen už dokonce ohlásili. Další snížení koncových cen pak očekává ještě letos na podzim.

Na cenu podle něho má vliv nejen naplněnost českých zásobníků, ale především to, že podobná situace panuje v celé Evropě. Předpokládá přitom, že české zásobníky zůstanou na konci topné sezony, která pomalu končí, zaplněné asi z poloviny. Surovinu totiž přestanou spotřebovávat hlavní odběratelé, jako jsou například teplárny.

Státní provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS koupí šest podzemních zásobníků plynu od skupiny RWE:

Místo zpracování zemního plynu. Ilustrační snímek
Státní ČEPS koupí šest zásobníků plynu. Zajistí třetinu roční spotřeby

Na druhou stranu žádný z odborníků nepředpokládá, že by se v dohledné době mohly ceny vrátit na úroveň z jara 2021. Tehdy se velkoobchodní cena pohybovala pod dvaceti eury, tedy pod pěti sty korunami. „Nejlevnější doprava je potrubím. Tehdy sem proudil plyn z Ruska a navíc jsme byli tranzitní zemí. Teď odebíráme plyn z terminálů a jsme na konci trubek. Technické náklady jsou tedy vyšší,“ vysvětlil analytik Sklenář.

V Česku je celkem devět zásobníků plynu, nicméně jen osm z nich slouží zdejším odběratelům. Devátý je napojen na slovenskou plynárenskou síť.