Michal Macenauer, ředitel strategie energetické poradenské firmy EGÚ BrnoMichal Macenauer, ředitel strategie energetické poradenské firmy EGÚ BrnoZdroj: se svolením EGÚ BRNONěkteří dodavatelé začali nabízet termínované smlouvy na energie pod vládou zastropovanou cenou. Pro jaký typ domácností mohou být tyto smlouvy výhodné a za jakých podmínek?
Pokud nenastane nic neočekávaného, měli bychom již být za cenovým vrcholem. Dominantně byla cenová krize otázkou přerušení dodávek ruského plynu, a v situaci, kdy se našly nové zdroje, jde cena dolů. Aktuálně tomu navíc výrazně pomáhá počasí. V době sestupné tendence ceny je vždy lépe mít ruce volné k výběru, protože krátkodobé trhy vykazují nižší ceny.

Komu se tedy fixované ceny nyní vyplatí?
Fixace na nižší ceně je vhodná pro konzervativnější odběratele, kteří nechtějí riskovat. I v takovém případě bych doporučoval spíše kratší fixace, například na jeden rok. Určitě to chce udělat si základní kalkulaci, kolik na tom ušetřím. V úvahu doporučuji vzít náš opatrný odhad, že pokud nedojde k ničemu neočekávanému, klesnou ceny nefixovaných kontraktů pro maloodběr jak u elektřiny, tak u plynu do konce roku v průměru přibližně o 10 procent pod stropové ceny.

Čeští spotřebitelé mohou díky setrvale klesajícím cenám energií na světových trzích ušetřit už teď na zálohách oproti cenovému stropu stovky korun
První dodavatelé nabízejí energie za nižší ceny. Další se přidají, tvrdí experti

Očekáváte, že s obdobnými nabídkami přijdou i další firmy?
Ano, postupně k tomu bude docházet, jde o běžný boj o zákazníky. Nyní je velmi dobře patrné, že trh nebyl v krizi, ale pouze reagoval na danou situaci hrozícího obřího nedostatku plynu. Jakmile se ovšem uklidnil – a je velmi pravděpodobné, že přinejmenším velký nedostatek nehrozí – reaguje trh postupným snižováním ceny v prostředí konkurence. Doufám, že si to dobře zapamatují všichni ti, kteří volají po demontáži tržního prostředí v energetice.

Na co by si lidé u takových smluv měli dát zejména pozor a proč?
Vedle standardní obezřetnosti samozřejmě na kalkulaci pozitiv a negativ. Není to možné udělat příliš exaktně, jde spíše o to, jaké riziko vyváží případnou nižší cenu a naopak.

Jaký vývoj cen energií pro domácnosti tedy v následujících měsících očekáváte?
Pokud nedojde k něčemu neočekávanému, předpokládáme, že ceny nefixovaných kontraktů pro maloodběr v elektřině i v plynu klesnou do konce roku v průměru o 10 procent pod vládou schválené stropové ceny. Důvodem je deeskalace na trhu s plynem a pokles jeho ceny.