Vyšší přebytek elektřiny i v tuzemské síti znamená rizikovou situaci. „Typicky nejvíc soláry vyrábí na jaře přes volné dny, když je hezky a není taková spotřeba. Investoři do solárních parků počítají s tím, že v určitých dnech je může distributor vypnout,“ řekl ředitel Solární asociace Jan Krčmář.

Na výkyvy dohlíží a řeší je společnost ČEPS. Kdy dočasně omezí výrobu energie z obnovitelných zdrojů? „V případě, že rozdíl mezi nakoupenou a skutečně spotřebovanou elektřinou (systémová odchylka) dosáhne takových hodnot, že ji není možné zregulovat standardními tržními nástroji nebo výpomocí ze zahraničí,“ uvedl ředitel dispečerského řízení společnosti Miroslav Šula.

Výrobu a spotřebu elektrické energie je nutné udržovat v rovnováze v každém okamžiku, říká v rozhovoru Miroslav Šula:

Instalace solárních panelů
Zelená energie jako problém? Pozor na jarní víkendy a svátky, varuje expert

Polská odstávka byla masivní, podle agentury Bloomberg šlo o zařízení s celkovým výkonem 4,5 gigawattu. Takového nedosahují solární a větrné elektrárny v Česku dohromady. „Na začátku roku 2024 byl instalovaný výkon fotovoltaických elektráren (FVE) přibližně 3,6 gigawattu, větrných pak 350 megawattů,“ sdělil ředitel strategie EGÚ Brno Michal Macenauer.

Tempo růstu fotovoltaiky a jejího výkonu nicméně loni v tuzemsku výrazně zrychlilo. Do sítě se podle dat ministerstva průmyslu a obchodu a distributorů připojilo rekordních přes 82 tisíc solárních elektráren. Oproti předchozímu roku byl nárůst počtu 145 procent, u celkového výkonu dokonce 236 procent. Dominují střešní instalace.

Zdroj: Youtube

Podle středního odhadu EGÚ naroste do roku 2035 výroba z fotovoltaik na 8 GW, ve vysoké variantě výhledu až na 11 gigawattů. Výroba z větrných elektráren vzroste podle středního odhadu na 2,5 gigawattu, ve vysoké variantě až na 3,5 gigawattu. Pro srovnání aktuální instalovaný výkon jaderné elektrárny Dukovany je 4 krát 510 megawattů. Ve vysoké variantě je podle odborníků připojování nových zdrojů do sítí v daném čase těžko řešitelné.

„Distribuční sítě budou mít problém především s malými decentrálními fotovoltaikami do jednoho megawattu, které podle našeho odhadu budou tvořit přibližně čtvrtinu nového výkonu. Fotovoltaiky a obecně obnovitelné zdroje ale zdaleka nebudou jediný problém. Obecně platí, že si soustava vyžádá vysoké investice, protože se jednoduše řečeno bude muset vypořádat s obřím nárůstem málo koncentrovaného výkonu,“ vysvětlil Macenauer.

Jak zmírnit důsledky nepravidelné výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie:

Rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku nabírá v posledních dvou letech na obrátkách. Ilustrační snímek
Kam s přebytky zelené energie? Zákaz baterií vadí obcím a komunitám

České sdružení regulovaných elektroenergetických společností očekává, že oproti období let 2010 až 2023 vzroste výše jeho ročních investic v příštích letech o víc než třetinu. Průměrně má jít na transformaci a modernizaci sítí každý rok téměř čtyřicet miliard korun. Provozovatelé elektroenergetických soustav spočítali, že jen do roku 2035 by měli investovat o 132 miliard více než v minulému období. Kolik z těchto peněz získají na dotacích, zůstává nejisté.

Solární boom vede k omezením

Mapa distribučních sítí je rozdělena mezi tři největší hráče – společnost ČEZ Distribuce, EG.D spadající pod E.on a Pražskou energetiku. Kromě rekordního zájmu o připojení solárních výroben na letošek hlásí další navýšení investic do distribuční sítě a její modernizace. Právě v důsledku požadavků na připojení obnovitelných zdrojů. U EG.D je to přes osm miliard, ČEZ Distribuce zhruba 7,7 miliard.

Netají se tím, že raketový solární boom už vede k určitým omezením. „Energetici musí v některých případech či lokalitách omezovat hodnoty povolovaného výkonu,“ uvádí ČEZ distribuce s tím, že hledají řešení, jak předcházet slabým místům. Připojení solárů do sítě s vidinou prodeje případných přebytků tak není u domácností samozřejmostí.

Češi zažívají druhou vlnu rozvoje výroby elektřiny ze slunce:

Češi zažívají druhou vlnu rozvoje výroby elektřiny ze slunce. Tentokrát ji ale nepohánějí firmy usilující o štědré státní dotace, nýbrž běžní majitelé rodinných domů, kteří se chtějí stát méně závislí na nevypočitatelných cenách energií
Česko zasáhla solární horečka. Podívejte se, kolik panelů přibylo ve vašem kraji

Podle ředitele Solární asociace Krčmáře Česko zaspalo, včetně investování do kapacity sítí a infrastruktury. „Na rozvoj obnovitelných zdrojů mohlo být Česko mnohem lépe připraveno. V současnosti jsme nejen za Německem, Rakouskem či Nizozemskem, ale i Polskem, Maďarskem nebo Rumunskem,“ tvrdí.

Podle něj v zemi chybí velká bateriová úložiště pro ukládání energie. Buď u elektráren nebo i volně stojící. „Akumulace je klíčová. Bohužel legislativa v tomto směru také zaostává,“ zmínil Krčmář. Řešením má být od příštího roku nový energetický zákon lex OZE III.