Jadernou energetiku v současné době podporuje rekordní část veřejnosti, a to 72 %. Její podpora stoupá v souvislosti s růstem cen energií a se sílícím důrazem na soběstačnost země ve výrobě elektřiny. Pro ilustraci nejníže, na pouhých 47 %, byla podpora jádra v Česku v roce 1999, kdy tehdejší vláda Miloše Zemana rozhodla o dostavbě elektrárny.

Výstavba Temelína začala v roce 1987, do provozu byl uveden v roce 2022.

Ke klíčovým projektům, které mají životnost elektrárny zvýšit, patří prodloužení tzv. palivové kampaně, tedy doby provozu mezi dvěma odstávkami. „Teď na každém bloku deset měsíců vyrábíme a dva měsíce je odstávka. Chceme to prodloužit na šestnáct měsíců výroby a dva měsíce odstávky,“ příbližil ředitel Temelína Jan Kruml. Elekrárna tak bude následovat většinu elektráren na světě, které v tomto cyklu už pracují.

V plánu je také modernizace řídicích systémů nebo příprava na výměnu generátoru. Celkově ČEZ na letošní rok pro Temelín naplánoval 271 investičních akcí, tedy o 46 více než loni. Vynaloží na ně 3,6 miliard korun. Od začátku provozu ČEZ do modernizace Temelína investoval přes 28 miliard korun.

O zařazení jádra mezi zelené zdroje se výrazně zasadil i český premiér Petr Fiala
Česko uhájilo v EU jádro. Premiéru Fialovi pomohli k úspěchu i Ukrajinci

Pokud mají jak Temelín, tak Dukovany fungovat dalších nejméně šedesátilet let, je třeba se soustředit i na posílení bezpečnosti, efektivitu provozu a životní prostředí. „V následujících letech nás v tomto směru čekají klíčové projekty,“ doplnil Bohdan Zronek, člen představenstva ČEZ a ředitel divize jaderná energetika. Už letos zavezou energetici do reaktoru druhého bloku takzvanou přechodovou vsázku. Ten tak bude v provozu o dva měsíce déle. „Prodloužení palivových cyklů souvisí nejen se zvyšováním efektivity, ale delší palivové kampaně znamenají i například menší zatížení vlivem vychlazení a otevření zařízení,“ dodal Bohdan Zronek.

I letos budou energetici pokračovat v modernizaci části řídicího systému hlavních výrobních bloků. Pro energetiky jde o jednu z největších investic v historii temelínské jaderné elektrárny. Kompletně ji chtějí dokončit v roce 2029. „Hlavní práce jsme zahájili v loňské odstávce druhého bloku. Letos plánujeme položit pět kilometrů napájecích a 45 kilometrů optických komunikačních kabelů a přibližně polovinu této délky pak i v příštím roce,“ konstatoval Jan Kruml, ředitel Jaderné elektrárny Temelín.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 2,4 terawatthodin elektřiny. Společně s Dukovany jde o zdroje, které produkují největší množství čisté elektrické energie a podílí se tak výraznou měrou na bezemisní výrobě Skupiny ČEZ. Ročně se díky jaderným elektrárnám nevypustí do ovzduší přibližně dvě desítky miliónů tun CO2.

Vlastní serverové skříně na blocích instalují v roce 2024. Nový systém bude postupně přebírat řízení od roku 2025, v plném rozsahu na obou blocích začne fungovat během roku 2029. Letos také mají v plánu vypsat výběrové řízení na nové generátory. Zařízení, které vyrábí elektřinu pro pětinu České republiky, chtějí měnit v roce 2028 na prvním a o dva roky později na druhém bloku.

Efektivitu provozu bude hlídat nový software

V letošním roce by ČEZ v Temelíně chtěl nasadit nový software, který bude hlídat ekonomický provoz hlavních výrobních bloků. „Jeho úkolem bude monitorovat veškerá zařízení v nejaderné části elektrárny, například čerpadla, výměníky nebo kondenzátory s cílem optimalizovat jejich provoz tak, aby elektrárna měla co nejnižší vlastní spotřebu elektřiny a nejvyšší výrobu. To jí umožní dodat do přenosové soustavy více elektřiny. Software by měl přinést úsporu v řádu jednotek tisíc MWh za rok,“ doplnil Jan Kruml.

Jaderná elektrárna Dukovany
Dostavět jadernou elektrárnu Dukovany? Většina Čechů je pro, ukázal průzkum

Investiční akce v podobě různých modernizací probíhají především v době odstávek. Letos energetici na obě odstávky naplánovali dohromady 163 investiční akcí. Na prvním bloku začne odstávka 7. dubna, na druhém pak 18. srpna. V obou případech je odstávka naplánována na dva měsíce.