Kdy mohu počítat s dodáním čerpadla, pokud si jej nyní objednám?
Čerpadla jsou připravena k dodání, omezení plynou kvůli montážním kapacitám. Většina firem má plné termíny až do konce roku. Takže když teď někdo bude chtít tepelné čerpadlo, bude velmi pravděpodobně na dodání čekat do prvního kvartálu roku 2024.

Komu se čerpadlo vyplatí?
Záleží na mnoha faktorech. Tepelné čerpadlo lze rozumně umístit na každý dům, ale jestli se vyplatí, je potřeba posoudit podle konkrétního objektu. Jaký je stávající zdroj vytápění, jeho spotřeba a cena jeho paliva. To vše je potřeba porovnat s náklady na případnou instalaci tepelného čerpadla a jeho očekávanou spotřebu.

Instalace tepelného čerpadla
Tepelné čerpadlo? Pořízení stojí i statisíce, jeho provoz je ale levný

Co to obvykle prakticky znamená?
Jednoduše jde říct, že majitelům elektrokotlů a jakéhokoliv elektrického vytápění se to bezesporu vyplatí. Majitelům kotlů na uhlí se to pravděpodobně finančně nevyplatí, ale ti, co mají kotle do třídy 3, mají ji jen rok, a k nějaké výměně tak budou nuceni. U plynových kotlů záleží na tom, jak velkou spotřebu plynu mají a jak dobrý mají svůj kotel. Takže je to potřeba posoudit případ od případu.

Jakou mívají tepelná čerpadla životnost?
I na to je těžké odpovědět, protože se ještě neinstalují tak dlouho, abychom to byli schopni říct. První k nám dovezená byla spuštěna mezi roky 1995 až 2000, a i když je od nás zákazníci náhodou už chtějí vyměnit za novější, tak ta stará stejně ještě fungují. U systému země – voda mohou fungovat přes 20 let. U systému vzduch – voda to bude nižší, ale vzhledem k životnosti kompresoru, jehož výrobci uvádějí počet startů a provozních hodin, by to mělo být alespoň 15 let.

Jak funguje tepelné čerpadlo a jak si vybrat to nejlepší?

Zdroj: Youtube

Jak výrazně pomáhají obchodu s tepelnými čerpadly státní dotace?
Dotační podpora státu je nutná, i když výše dotace je vzhledem k investici relativně nízká. Tepelné čerpadlo na větší dům může stát 350 až 400 tisíc a dotace je 100 tisíc, takže to není ani 25 procent. Ale i tak motivuje lidi k tomu, aby se rozhodli dosavadní neekologické vytápění využívající fosilní paliva vyměnit, bez toho by k tomu přistupovali velmi vlažně. Investory ale brzdí proluky, které v dotacích vznikají, lidé musí dlouho čekat na další výzvy. V Nové zelené úsporám byla pauza od jara, nová výzva přišla až v polovině září.

Jak rychlá bývá návratnost investice do tepelného čerpadla?
Pokud máte ve velkém domě elektrokotel a vyměníte ho za tepelné čerpadlo, tak to klidně může být už za dva, tři roky. Otevřeně ale říkáme, že pokud má někdo efektivní a funkční plynový kotel a malou spotřebu plynu, nemůže očekávat, že bude mít rychlou návratnost. Je to potřeba posuzovat objekt od objektu.

Jednotlivé provozy jsou rozprostřeny v řadě továrních hal. Vzhledem k tomu, že je o tepelná čerpadla celosvětový zájem, se již vedle těch dosavadních stavějí nové
Jak se vyrábějí tepelná čerpadla? Byli jsme u toho, podívejte se

Na co by si zákazníci měli dát před nákupem a instalací tepelného čerpadla pozor?
Pokud si vyberou značku tepelného čerpadla, která je certifikovaná, záleží na montážní firmě. Na internetu a srovnávacích portálech mohou najít spoustu recenzí s informacemi o tom, jak firmy fungují a jak se zákazníkem jednají. A to nejen během instalačního procesu, ale hlavně po něm, protože pro spoustu subjektů znamená instalování tepelného čerpadla rychle vydělané peníze a pak už pro ně zákazník ztrácí význam. Firma by se ale o zákazníka měla starat i nadále, a jakmile se mu v rámci životnosti toho systému něco pokazí, měla by mít servisní oddělení a být schopna zákazníkovi pomoci. Když bude mít někdo pochybnosti, může se na nás vždy obrátit.