Tým TUL na projektu spolupracoval s českou firmou Lersen z Hrádku nad Nisou. Vývoj hořáku trval tři roky a aktuálně probíhá testování v provozních podmínkách. Pokud půjde vše podle plánu, uvede jej firma za rok na trh. Je primárně určený pro průmyslové haly, kde se o vytápění stará topidlo zabudované do 4 až 8 metrů dlouhé konstrukce pod stropem haly. Přiváděný plyn se díky speciálnímu hořáku, v němž se spaluje předmísené palivo se vzduchem, mění v teplo. U takto velkého topidla dosud nebyla možná plynulá modulace výkonu, plyn hořel maximálně ve dvou úrovních výkonu.

ČEZ i další společnosti zdraží elektřinu
ČEZ zdraží elektřinu, většina lidí bude na cenovém stropu. Podraží i E.ON

U nového typu hořáku je to ale jinak. „Zastaralé hořáky využívané pro vyhřívání průmyslových hal postrádají regulovatelnost. My jsme společně s firmou Lersen vyvinuli hlavici, která má unikátní kanálkovou soustavu pro vedení předmísené směsi plynného paliva se vzduchem. Vykazuje nižší emise oxidů dusíku a lépe umožňuje plynulou regulaci výkonu hořáku,“ popsal výhody hořáku vedoucí vývojového týmu Michal Petrů z Fakulty strojní TUL. Díky tomu se zvýšila i účinnost a snížila energetická náročnost.

Hořák má schopnost plynulé modulace výkonu, tedy automatické regulace plamene od padesáti do sta procent. Velmi rychle dokáže reagovat na potřebu tepla v hale s ohledem na exteriérovou teplotu a pak podle potřeby sníží či zvýší výkon. Umí dodat hodně energie, když je v hale zima na začátku topení, a pak halu udržuje na přesně požadované teplotě a nepřetápí ji.

„Navíc dokáže přesně udržet teplotu spalin, aby stále zůstával na nejvyšší úrovni účinnosti. Díky tomu dosahuje nejnižší spotřeby,“ zdůraznil šéf firmy Lersen Vladimír Malena.

Výrazně lepší spalování 

Nové zařízení dokáže na rozdíl od dosavadních hořáků vytvořit jiný tvar plamene, který je vhodnější pro použití v trubkových infrazářičích. Premixová technologie přináší podstatně lepší spalování. K výhodám nového řešení patří i to, že nový hořák dokáže snížit emise, protože je spalování dokonalejší. Předávání tepla plamene výměníku je pak lepší.

Hořák se navíc v oblasti výstupu plamene nepřehřívá. „Zkoumali jsme a modelovali různé tvary a chování plamene, než začal výsledný prototyp hořáku fungovat optimálně,“ podotkl spoluřešitel projektu za TUL Tomáš Martinec.

Nevytápěné místnosti představují ideální prostředí pro množení plísní.
Se snižováním teploty to nepřehánějte. Hrozí plísně, varují stavaři

Servisní technik nastavuje parametry topidla přes aplikaci pro smartphone. Uživatel si následně může vytápění haly řídit na dálku přes internet díky speciální bezdrátové centrální regulaci iLersen.NET.

Zima ve znamení testů

Hrádecká firma bude po celou zimu zařízení podrobovat vlastnímu testování, aby ověřila spolehlivost zařízení, než ho uvedou na trh. „Během testování budeme také měřit úspory. Dosavadní měření jsou velmi slibná. Už nyní máme prokázanou pětiprocentní úsporu díky vyšší účinnosti spalovaní a předpokládáme, že bychom se mohli dostat i na 15 procent,“ dodal Malena s tím, že očekávají značný zájem firem.