Ve vytápění rodinných domů dochází k revoluci. Tradiční zdroje tepla jako uhlí střídají drahé moderní systémy. Vedle stále populárnějších tepelných čerpadel jde také o fotovoltaiku. Odborníci ovšem upozorňují, že ve zdejších klimatických podmínkách samotné fotovoltaické panely domy dostatečně nevytopí.

V zimních měsících na to totiž svítí příliš málo. V kombinaci fotovoltaiky právě s tepelným čerpadlem ovšem mohou domácnosti na nákladech na vytápění výrazně ušetřit, zejména na začátku a na konci topné sezony.

Ve větších mrazech se ani tak nevyhnou odběru elektřiny z distribuční sítě. Nevýhodou jsou rovněž vysoké pořizovací náklady. S nimi ale pomáhá stát dotacemi z programu Nová zelená úsporám (NZÚ).

Chcete se o tématu dozvědět víc? Přečtěte si náš rozhovor s odborníkem:

Aleš Hradecký, předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky
Fotovoltaiku bude chtít každý, kdo umí počítat, tvrdí předseda jejího cechu

„Podpora fotovoltaiky zůstává i v nové etapě NZÚ tou nejžádanější. Domácnosti mohou dostat dotaci až 50 procent vynaložených nákladů, v oblasti rodinných domů až do výše 200 tisíc korun,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman.

Šetříme za energieŠetříme s Deníkem za energieZdroj: DeníkŠetříme za energie

Nová topná sezona je tu. Jak ušetřit? Jaké jsou výhody a nevýhody jednotlivých druhů topení? Kde získat peníze na nové topidlo? Deník.cz opět přináší seriál Šetříme za energie. Každou sobotu v novinách a na webovém speciálu zajímavé rady a tipy pro majitele domů a bytů.