Nová pravidla v úpravě zákona tentokrát ukotvují akumulaci elektřiny, tedy ukládání jejích přebytků, flexibilitu a agregaci.

Je to kvůli efektivitě využití zelené energie. „Cílem je zmírnit důsledky nepravidelné výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. To posílí stabilitu sítě. Výsledkem bude možnost ušetřit na výdajích za energie a vydělávat na přizpůsobení své spotřeby, výroby či poskytnutí vlastních úložných kapacit elektřiny příliš vysoké či naopak příliš nízké poptávce,“ tvrdí ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN).

Deník navštívil vesnici, kde zakládají pilotní projekt energetického společenství:

Jihomoravská malebná vesnice Brumovice vidí budoucnost v obnovitelných zdrojích a sdílení elektřiny v obci případně celém regionu. Do komunitní energetiky se zapojí kromě obce a podnikatelů i místní farnost.
Soběstačnost v energiích? Obec řekla stop drahé elektřině, jde naproti sdílení

Úprava umožní Česku stavět bateriová úložiště a kapacity v průmyslovém měřítku. Podle studie Deloitte zpracované pro Svaz moderní energetiky má Česká republika do roku 2030 potenciál vybudovat bateriová úložiště o výkonu 1 gigawatt, při stávajícím tempu výstavby obnovitelných zdrojů energie bude potřeba ještě vyšší. „Celkově to přispěje k účinné energetické transformaci,“ komentoval programový ředitel svazu Martin Sedlák.

Spor o baterie

Komunitní energetika je v Česku na startu, nové možnosti se otevírají už v červenci. Unie komunitní energetiky posun u už třetí novely energetického zákona zaměřené na rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku vítá.

Obavy však měla z chybějící možnosti sdílení elektřiny z volně stojících baterií (stand-alone), jako je tomu například na Slovensku. Podle nich by byl takový zákaz překážkou pro obce, města a energetická společenství.

Odborníci Deníku popsali, v čem vidí přínosy i úskalí komunitní energetiky:

Zásadní zlom v energetice je tady. Poslanci schválili novelu zákona, díky níž mohou domácnosti či obce od července příštího roku sdílet čistou elektřinu
Revoluce v energetice Česka. Experti čekají boom sdílení elektřiny

„Jde o jakékoliv baterie, které se nachází mimo výrobnu elektřiny. Takové omezení může zhatit plány řady obcí a komunit, které se snaží být energeticky soběstačné,“ upřesnil expert právní kanceláře Frank Bold Václav Prais.

Například město Liberec počítá při výstavbě fotovoltaických elektráren s centrálním kapacitním úložištěm na bezpečném místě.

„Sdílení elektřiny ze samostatné velkokapacitní baterie bychom poté využili zejména k napájení LED veřejného osvětlení, které představuje zásadní položku v rozpočtu města. Rádi bychom tak využívali veškerou vyrobenou elektřinu a třeba i tu výhodně nakoupenou na spotovém trhu a uloženou do baterie tak, abychom v Liberci maximalizovali úsporu na účtech za elektřinu,“ řekl vedoucí odboru energetického managementu Miroslav Matocha.

Ministerstvo životního prostředí tlačí na čistější a decentralizovanější energetiku:

Komunitní energetika získává stále větší popularitu. Ilustrační snímek
Peníze pro domácnosti i obce. Stát láká na komunitní energetiku novou dotací

Aktuálně ale šéf resortu průmyslu a obchodu Síkela na půdě Senátu připustil doplnění. Na dotaz Deníku ministerstvo uvedlo pouze formulaci, že „v návrhu zákona, který jde do Poslanecké sněmovny, je umožněno provozovatelům zařízení pro ukládání elektřiny sdílet elektřinu“. Anna Michalčáková z Unie komunitní energetiky věří, že v novele bude nakonec zohledněna i možnost sdílet energii z volně stojících baterií. „Doufáme, že k doplnění dojde prostřednictvím pozměňovacího návrhu v parlamentu,“ vyjádřila se.

Výroba? Nepředvídatelná

Nový zákon dle ministerstva průmyslu a obchodu umožní odkládat spotřebu uskladněné elektřiny na dobu, kdy se to na základě podmínek na trhu s energiemi nejlépe vyplatí. Společenství s lokální distribuční soustavou zase vítají možnost vlastnit a provozovat zařízení pro ukládání elektřiny a dobíjecí stanice pro elektrická vozidla. Pomůže to třeba projektu Chytré Líchy, kde v jihomoravských Židlochovicích plánují provozovat v rezidenční oblasti lokální distribuční soustavu a zároveň dobíjecí stanice elektrických vozidel.

Novela energetického zákona představuje revoluci:

První chytrá vesnice roste v jihomoravských Starovicích. Kombinace fotovoltaiky a tepelných čerpadel se má postarat o úsporu energií
Sdílení elektřiny se blíží. Novela má přinést úsporu pro mnoho domácností

Moderní energetika Česka jde podle resortu naproti decentralizaci na desítky až stovky tisíc různých zdrojů. To s sebou nese fakt, že výroba elektřiny nebude vždy pravidelná či předvídatelná. Kvůli tomu mají na principu agregace vzniknout skupiny zahrnující více výrobců elektřiny, včetně kombinace elektráren od větrných po solární.

„Agregovat navíc bude možné nejen výrobu, ale také spotřebu elektřiny. To znamená, že například, když bude nabídka elektřiny omezená, bude moci agregátor regulovat spotřebu odběratelů sdružení členů své skupiny,“ vysvětlil vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.

Novely energetického zákona

  • Od roku 2022 ministerstvo průmyslu a obchodu připravilo sedm novel energetického zákona.
  • Novela LEX OZE I zjednodušila podmínky povolování a výstavby obnovitelných zdrojů energie.
  • LEX OZE II platná od ledna 2024 řeší komunitní energetiku a dále podrobně upravuje obchodování se spotovými a měsíčními produkty.
  • Cílem LEX OZE III je podle resortu průmyslu a obchodu úprava pravidel trhu s elektřinou a zároveň lepší ochrana zákazníků na trhu s energiemi. Novela v zákoně ukotví akumulaci, tedy ukládání přebytečné elektřiny, flexibilitu sítě a agregaci. Schválila ji vláda, v dalších týdnech ji projednají poslanci. V platnost může vstoupit od roku 2025.