Klíčový moment celého osmifinálového klání? 52. minuta. Na českého brankáře Tomáše Vaclíka se řítil osamocený Donyell Malen. Nedal – Vaclík mu tygřím skokem vlétl pod nohy a nizozemskou šanci fantasticky zhatil.

Z následného protiútoku se navíc zrodilo vyloučení Matthijse de Ligta. Před vápnem zahrál před Patrikem Schickem úmyslně rukou a po zásahu videorozhodčího viděl červenou kartu.

„Prohráli jsme kvůli mé chybě, je to hodně špatné a nepříjemné. Měli jsme hru pod kontrolou, ale nechal jsem míč odskočit, což nebylo správné rozhodnutí. Po lehkém postrčení jsem spadl a pak sáhnul na balon,“ řekl De Ligt v rozhovoru pro nizozemskou televizi NOS.

Zaváhání holandského zadáka si všiml i Patrik Schick. „De Ligt udělal chybu, že nechal ten vysoký míč padnout. Dostal se do problémů, ještě uklouzl. Kdyby mi to nevzal rukou, šel bych sám na bránu, takže červená. Hodně tým oslabil,“ viděl inkriminovaný moment Schick.

Situace z kraje druhé půle nakonec ovlivnila celé osmifinále. Už tak ospalí Nizozemci se po vyloučení nepropracovali k výraznějšímu ohrožení Vaclíkovy branky. Naopak Češi udeřili zásluhou Holeše a Schicka a mohli slavit postup do čtvrtfinále.

Padesát na padesát

„Nic takového jsem neměl připustit. Bezmocně jsem sledoval, jak se v posledních minutách tým trápil. Je to opravdu moje vina,“ dodal stoper Juventusu.

„Češi jsou fyzicky silní a nebojí se chodit do soubojů, měli jsme s nimi hodně práce. V prvním poločase jsme si vytvořili dost šancí, po změně stran jsme šli sami na brankáře. Byl to zápas 50 na 50, ale červená karta rozhodla,“ kál se De Ligt.

Nizozemci byli v utkání favoritem. Přesto nedělní večer patřil Součkovi a spol. Češi tak mohou zbrojit na sobotní duel s Dánskem, nizozemská parta musela balit kufry.

„Ve skupině jsme hráli dobře a pak vypadneme v osmifinále s Českou republikou. Je to hořké,“ smutnil de Ligt.