"Jsem v péči lékařů a fyzioterapeutů a snažíme se udělat vše pro to, abych zítra nastoupil. Já věřím, že to tak dopadne. Nechtěl bych spekulovat, uvidíme, jak to bude vypadat zítra," uvedl Darida v dějišti utkání Budapešti.

Trénink českých fotbalistů před osmifinále s Nizozemskem.
Změny v sestavě? Šilhavý řeší rébusy. Každý se chce předvést, věří český kouč

Darida jako jeden z pěti hráčů v české nominaci pamatuje poslední vzájemný zápas, v němž reprezentace na podzim 2015 zvítězila v Amsterodamu v evropské kvalifikaci 3:2. Vedle něj nastoupili obránci Pavel Kadeřábek a Tomáš Kalas, na lavičce pak byli coby náhradní gólmani Tomášové Vaclík a Koubek. "Kádry se hodně proměnily, ale ze zápasu bych si ideálně vzal hlavně konečný výsledek," řekl s úsměvem Darida.

Tomáš Holeš (č. 9) v souboji s Lukou Modričem.
Drsňák Holeš: Takové rozhodčí chceme v lize. V kariéře udělal obrovský skok

Národní tým porazil Nizozemsko i v posledním vzájemném souboji na velké akci. V roce 2004 na Euru v Portugalsku po památném obratu z 0:2 zvítězil český celek 3:2. "Pamatuji si to velmi dobře, sledoval jsem to tehdy doma. Druhý den jsme se pak ve škole bavili jen o zápase," uvedl Darida, jemuž tehdy bylo 13 let.

Trénink českých fotbalistů.
Potíže s letem. Fotbalisté se zasekli v Praze, fanoušci do Budapešti vyrazili

Je mu jasné, že reprezentanti nemohou proti Nizozemcům jen bránit. "Bude důležité, abychom hráli i dopředu, a také to, jak podržíme balon. Holandsko velmi dobře presuje. Když ztratí balon, represink je hodně silný. Tam musíme hodně podržet balon. A když se dostaneme do ofenzivní části, chce to vymyslet nějakou dobrou nadstavbu," řekl Darida.

Osmdesátiny Karla Brücknera. Pavel Nedvěd po boku druhého osudového trenéra
Největší zápas všech dob. Snová bitva Čechů s Nizozemci se zapsala do dějin

Kvůli koronavirové krizi si národní tým po dlouhé době zahraje před vyprodaným hledištěm, v němž by mělo být také téměř sedm tisíc českých fanoušků. "Už při předešlých zápasech během skupiny, i když nebylo vyprodáno, tak atmosféra byla dobrá a bylo velmi těžké se slyšet na hřišti. Už jsme si na to navykli. Věřím, že si to užijeme se vším všudy a s dobrým výsledkem," dodal Darida.