„To jsou přesně oni. Nechci říct, že se chovají povýšeně, ale oni se cítí nad ostatními. Hodně si věří. Na posledním světovém šampionátu postoupili do finále, očekávání jejich fanoušků jsou obrovská. Potřebují nutně vyhrát, protože jinak budou pod obrovským presem,“ říká Jan Lecjaks, obránce, jenž působil dva roky v místní lize.

„Viděl jsem jejich zápas s Angličany. Ti do nich bušili celý zápas a Chorvati si nevěděli rady,“ upozorňuje bek kyperské Omonie Nikósie. Jenže Jižané rozhodně myslí na změnu. „Uvidíme jiné Chorvatsko,“ varuje trenér Zlatko Dalić.

Češi se s tím musí vyrovnat. Potřebují totiž uhrát remízu, která by je posunula do osmifinále šampionátu, což je jejich prvotní cíl. „Oni budou muset, nám stačí plichta. Věřím, že ji uhrajeme,“ odhaduje trenér David Holoubek.

„Chorvati jsou skvělí hráči. Hlavně do útoku jsou obrovsky silní. Když mají den, tak jsou neudržitelní. Věřím tomu, že jsme schopni s nimi hrát. První krok, který chceme udělat, je postoupit ze skupiny,“ nechal se slyšet trenér Jaroslav Šilhavý.

„Kluci mají Euro skvěle rozehrané. Teď bude důležité, aby udrželi čisté konto vzadu. Věřím totiž, že nějaký gól Chorvatům dají. Oni nemají dobrou defenzivu, i když ti kluci hrají ve slavných klubech,“ doplňuje znalec Lecjaks.

Síla směrem dopředu

Ano, toho je třeba využít. Zároveň je nutné dát bacha na útočný um protivníka. V ofenzivní formaci je to jeden pojem vedle druhého. „Chorvaté mají fotbal jednoduše v krvi, je radost se na ně koukat,“ přizná obdivně obránce Pavel Kadeřábek, jenž první duel se Skotskem strávil na lavičce. „Jejich síla je spíš směrem dopředu, mají skvělé záložníky a útočníky,“ potvrdí Lecjaks.

„Počítáme s tím, že hra bude jiná než se Skotskem, jsou větší hračičky, velice kreativní, technicky vyspělí hráči,“ je si vědom stoper Ondřej Čelůstka, jenž se objevil v pondělí v základní jedenáctce.

„Chorvati mají velkou kvalitu na balonu. Základem bude dobře bránit a třeba využít nějaké brejkové situace," přemítá útočník Patrik Schick, autor obou gólů proti Skotsku.

Čelit této síle by mohla reprezentace v mírně pozměněném složení. Alex Král nezahrál proti Skotsku, jak je u něj zvykem. Na jeho místo ve středové formaci se mocně tlačí Tomáš Holeš, jenž nedávno proti Belgii předvedl brilantní představení a také se Skoty hru oživil.

„Bavíme se o jedné změně," potvrdil Šilhavý.

Změna by posílila defenzivní práce. Dojde na ni?