K fotbalu patří pivo. Umíte si představit tradičního fanouška bez kelímku se zlatavým mokem? I kdyby ano, na stadionech a v hospodách při sledování zápasů od amaterských lig až po největší světové turnaje vždy teklo pivo proudem. Tady Česko dává domácímu skotskému soupeři s přehledem první gól. Výstavní - 0:1!

Ve spotřebě piva totiž dlouhodobě drtíme celý svět. Podle World Beer Indexu 2021 vypijí Češi ročně 468 piv na osobu za rok. Ve Velké Británii, jejíž je Skotsko zatím součástí, je to zhruba o polovinu méně. Jak je známo, ostrované si potrpí na whisky.

Kapitán Sparty Bořek Dočkal.
Experti věří ve tři body. Jestli chceme postoupit, musíme zvítězit, říká Dočkal

Věrní fanoušci jsou ve vypjatých velkých zápasech dvanáctým hráčem týmu. V době covidu však bude omezená kapacita stadionu Hampden Park v Glasgow pouze na čtvrtinu, domácí fotbalisty tak nepožene tolik hrdel, jak by si asi přáli.

Možným trumfem skotského nároďáku přesto může být pověstná Tartan Army – ryzí fanoušci v tradičních kiltech z tartanu s charakteristickým pravoúhelným vzorem. „Kilt je pohodlný na nošení, zvlášť lehčí typ určený pro sportování," pověděl Michal Spurný z brněnského spolku Skotský pes.

Na skotský módní symbol v modro-červeno-bílé kombinaci nedá dopustit ani celek Glasgow Rangers. Ano, od "aféry Kúdela" a vypjatého utkání proti pražské Slavii nenáviděný tým českých fanoušků. Každopádně "tartanská" armáda v tomto netradičním duelu srovnává skóre – 1:1!

Zdroj: Youtube

Loni Skotsko oplakalo ztrátu legendy – sedmasedmdesátiletý fanoušek Joe podlehl rakovině. Předtím provázel skotskou reprezentaci na pěti mistrovstvích světa mezi lety 1974 a 1998. Jeho ikonická vesta s padesáti vlajkami států putovala do Skotského fotbalového muzea. „Můj otec nadšeně sledoval fotbal až do samého konce,“ řekla britským médiím jeho dcera Karen.

Švýcarský fotbalista Breel Embolo (uprostřed) dává gól Walesu.
Kolaps Eriksena a kanonáda Belgie. Švýcaři jen remizovali s Walesem

Esem českého týmu na velkých fotbalových, ale i hokejových turnajích je nejznámější fanoušek v masce – v ochozech nepřehlédnutelný Fantomas. Ústecký podnikatel Vasil Simkovič baví svět už přes dvacet let. Loni už za pandemie se jeden Fantomas objevil na sociální síti Youtube se vzkazem: „Bez fotbalu to fakt nejde, ať se jako fanoušci potkáme nejpozději na Euru 2021,“ řekl.

Jak víme, u Fantomase jeden nikdy neví, zda je to on, nebo dvojník… Nicméně se zjevuje na nečekaných místech a nikdy neprohrává. Názor Deníku? Fantomas může být český žolík – 1:2!

Hymny: Tři sestry vs boogie

V oblasti fotbalové hudby aktuálně pálí obě strany trochu mimo. Nejnovější český fanouškovský popěvek pro Euro s názvem Ukážeme kuráž! od kapely Tři sestry vzbudil na internetu velkou kritiku. „Tohle bylo za zenitem už v době, kdy byl Rosický benjamínek u reprezentace,“ napsal jeden z fanoušků na Youtube profilu kapely. V klipu zazněly dokonce i dudy, které si automaticky ztotožňujeme se Skotskem.

Zdroj: Youtube

Dudáci tradičně doprovázejí skotské fanoušky při zpěvu neoficiální národní hymny O Flower of Scotland. Písní týmu na letošním Euru je však překvapivě diskotékový hit ’Yes Sir, I can boogie’ původně od španělského dua Baccara z roku 1977. Skotští hráči v jeho rytmu poprvé křepčili během kvalifikace. Video ze spontánních oslav v kabině se stalo virálním, fanoušci píseň přijali a verzi pro reprezentaci vytvořil DJ George Bowie či Skotský symfonický orchestr.

Ať chceme, či ne, ve fotbale rozhodují peníze. Aktuální tržní hodnotu hráčů obou reprezentačních celků odhadl server Transfermarkt. Tým Skotska se dohromady dostal na 269 milionů eur, ten český jen na 190 milionů.

Dán Christian Eriksen zkolaboval přímo na hřišti.
Strach o život. Eriksen zkolaboval, lékaři ho oživovali před zraky manželky

Prohráváme i minisouboj u top hráčů, server dal záložníkovi Tomáši Součkovi po povedené sezoně ve West Hamu cenovku 40 milionů euro, skotský kapitán a hráč Liverpoolu Andrew Robertson měl na fotbalovém trhu před Eurem cenu 65 milionů. Znamená to jediné, Skotsko dotahuje – 2:2!

Rozhodnou dozvuky aféry Kúdela? Ze všech stran propíraná kauza započatá drsným duelem mezi pražskou Slavií a skotským Rangers je součástí psychologické války. Otázky a očekáváný tlak novinářů ze Skotska se dostavily. Bude třeba udržet nervy ještě před vstupem na trávník. České reprezentace ale už mnohokrát dokázaly, že křivda je může o to víc semknout. Za nás "odveta" bude úspěšná, a je to i vítězný faktor našeho netradičního měření sil – 2:3!

Každopádně Česko má v rukávu ještě jednu zajímavost. Podle expertů na statistiku ze společnosti Sportradar (specializující se na sběr a analýzu sportovních dat) si Češi v celém evropském šampionátu jdou pro zlato!