Zjednodušeně řečeno: Baku není a nebude Budapešť. Rozdílů je spousta, ale ten zásadní bude v sobotu bít do očí: zatímco v Maďarsku fanoušci vyprodali stadion, na čtvrtfinále dorazí pár tisícovek lidí. 

Důvod? Omezení, restrikce, logistika.

Úřady v Ázerbájdžánu pustí fanoušky Česka a Dánska do země, podmínkou je absolvování PCR testu. Bez něho nedostanete (čtěte si nekoupíte) vízum. To je v dnešní koronavirové době klasika, jenže problém nastává se samotnou cestou. 

S mezipřistáním nebo charterovým letem

Nedostanete se tam autem (čtěte jet dva dny přes Rusko/Krym vás asi nenapadne). Výhrou není ani cesta vzduchem. Donedávna šlo do Baku letět přímým spojem nízkonákladové společnosti z Budapešti. Jenže teď je linka zrušená.

Nejsnáze ("nejlevněji") to vyjde přes Istanbul, ale za zhruba 600 eur, tedy více než patnáct tisíc korun. 

Roušky a vězení
Policie může v Ázerbájdžánu dát fanouškovi bez roušky okamžitě pokutu. Za šíření nákazy hrozí obří finanční postih, údajně v přepočtu až 150 tisíc korun. Pokud by někdo v důsledku toho zemřel, soud může hříšníkovi udělit až pětileté vězení.

Samozřejmě se počítá s několika charterovými spoji. Ale otázkou je, zda se do nich vejdou i normální fanoušci. "Pokud se objeví nabídka charterových letů pro fanoušky, dáme vám samozřejmě vědět," píše se na webu fanklubu fotbalové reprezentace.

Vstupenky budou, to je jisté - stadion může zaplnit takřka třicet tisíc fanoušků, ale ne ti místní. Problém by nebyl ani v nabídce ubytování, byť tedy Baku pokulhává za Budapeští. Nejlevnější hotely sice začínají na 30 eurech za noc, leč není jich moc.

Případný zájezd každopádně levný nebude.

Komplikace nastává s cestou zpět. Povinností je absolvovat test v Ázerbájdžánu (čtěte: zaplatit si ho). Následně po návratu do Česka skončíte v samoizolaci, dokud neabsolvujete další, v součtu třetí test.

Za všechno může UEFA a její partnerství

Euro bylo zemi na Středním východě přiklepnuto v roce 2014 v rámci myšlenky Michela Platiniho na šampionát napříč kontinentem.

Všichni tehdy přivřeli oči nad tím, že Ázerbájdžán není v Evropě, hlavní bylo, že splňuje finanční kritéria Evropské fotbalové unie. SOCAR, státní firma Ázerbájdžánu prodávající ropu a zemní plyn, začala dávat fotbalu (čtěte UEFA) údajně až 90 milionů eur za rok.

Nikoho netrápilo ani fiasko při finále Evropské ligy v roce 2019, UEFA tehdy odmítla debatu o tom, zda nezbavit Baku pořadatelství. 

Paradoxně, dnes už SOCAR jako sponzor UEFA nevystupuje. Ovšem fanoušky Česka a Dánska to moc nevzrušuje. Stížností bude mraky.

Stěžují si i sami fotbalisté. Češi poznají už čtvrtý stadion (Dánové hráli třikrát doma, osmifinále odehráli v Amsterdamu). "Tragédie," ulevil si Patrik Schick. 

Do všeho je třeba ještě řešit politiku a nedávný konflikt s Arménií. Podle některých zdrojů se Nizozemci v případě postupu chystali protestovat proti dějišti zápasu. Jenže utkání se nikam stěhovat nebude…