„Nedohrajete zápas? Přijde kontumace.“ Tak nějak prý vypadala reakce funkcionářů UEFA po přerušení sobotního duelu mistrovství Evropy, v němž zkolaboval dánský reprezentant Christian Eriksen. Zatímco byl po zástavě srdce odvážen do nemocnice, jeho parťáci chtě nechtě hráli dál (a prohráli).

Záchranáři se snaží oživit dánského fotbalistu Christiana Eriksena, kterého postihl kolaps během utkání s Finskem.
Chrisi, milujeme tě! Podpora pro Eriksena létá od hvězd a klubů z celého světa

Asi nepřekvapí, že přinejmenším Dánové byli myšlenkami jinde. S odstupem času pak někteří z nich kritizovali to, že se utkání muselo okamžitě dohrávat. Stejně tak i řada fanoušků a expertů.

Podle bývalého slavného brankáře Petera Schmeichela ale moc jiných možností neměli, pokud tedy netoužili po kontumaci. Zástupci UEFA jim to přímo na stadionu dali poměrně jednoznačně najevo.

Extrémně těžká volba

„Tým dostal tři možnosti. Za prvé hrát dál. Za druhé nastoupit hned další den v poledne a dohrát zbývajících padesát minut. A za třetí zápas nedokončit a prohrát kontumačně 0:3,“ uvedl Schmeichel (jehož syn Kasper je na Euru dánskou gólmanskou jedničkou) v britské televizi ITV.

Záchranáři odvážejí na nosítkách dánského fotbalistu Christiana Eriksena, kterého postihl kolaps během utkání s Finskem.
Komentář: Proč není hyenismus, když televize snímá fotbalistu po kolapsu

„Takže myslíte, že hráči měli ve skutečnosti na výběr? Podle mě ne,“ dodal Schmeichel.

Trenér dánské reprezentace Kasper Hjulmand posléze litoval, že se hrálo dál. „Hráči netušili, zda neztratí kamaráda, a museli se okamžitě rozhodnout. Podle mě byla chyba postavit je do této těžké situace,“ uvedl kouč.

Sám Eriksen už v pondělí vydal přes svého agenta první veřejné prohlášení, že se v pořádku zotavuje, zůstává i v kontaktu s týmem.