Joachim Löw vedl německý nároďák přesně 14 let a 352 dní, byl nejdéle sloužícím reprezentačním trenérem na světě. Svůj konec ohlásil s předstihem a zjevně v koutku duše věřil, že by se mohl loučit posledním velkým úspěchem. Nevyšlo to.

Rozháraný „Die Mannschaft“ už v základní skupině letošního Eura nehrál příliš dobře, postoupil s odřenýma ušima. V úterním osmifinále pak prohrál 0:2 ve Wembley s domácí Anglií. Velká éra tak končí rozčarováním a nejasným pocitem, že měla skončit dřív.

Löw totiž poslední dobou čelil sílící kritice. „Už to není ten silný sebevědomý trenér jako dřív. Příliš často mění sestavu, hráči střídají jednu pozici za druhou a proto si pak nevěří,“ dal se slyšet po remíze 2:2 s Maďarskem například Lothar Matthäus, německá legenda.

Podobně to viděl i Löwův kolega a rival Jürgen Klopp a ostatně i celá řada dalších lidí. Jenže bylo by chybou vidět jen ústup ze slávy, kterému se fešácký šedesátník s nepřehlédnutelnou hřívou snažil čelit čím dál chaotičtějším kolotočem v sestavě.

Továrna na úspěchy

Vždyť Löw od svého nástupu v roce 2006 (předtím byl dva roky asistentem Jürgena Klinsmanna) dosáhl těchto výsledků: na Euru 2008 získal stříbro, na MS 2010 byl v semifinále, na Euru 2012 rovněž, na MS 2014 vyhrál zlato, na Euru 2016 další semifinále. Který reprezentační kouč se může pochlubit takovou bilancí?

„Jeho éru zdobí neuvěřitelné úspěchy. Vždyť se s Německem dostal na sedm velkých turnajů v řadě, dovedl nás k titulu mistrů světa. Navíc celých patnáct let odváděl brilantní strategickou práci,“ chválil svého nástupce (a blízkého kamaráda) Klinsmann.

Pod Löwem hráli Němci dlouhá léta nejen účelný, ale i pohledný fotbal. Rychlý, kombinační, přitom německy důkladný. Jen se zeptejte Brazilců, jak vzpomínají na sedm let starou semifinálovou porážku na domácím MS 1:7…

Löw byl jedním z klíčových mužů propracovaného systému výchovy fotbalových hvězd, který reprezentaci našich západních sousedů vyvedl z vleklé krize a nasměroval k novým triumfům.

Obrovské zklamání

Měl i mouchy, samozřejmě. Není teď řeč o jeho krapet podivných návycích (či spíše zlozvycích) na střídačce, kterých je plný Youtube, ani o tom, že opakovaně přišel o řidičák kvůli rychlé jízdě a telefonování za volantem. Jak už tu padlo: v posledních letech jako by ztratil šťávu, drajv. To se odrazilo i na výsledcích Německa – předloni na MS vypadlo už ve skupině.

| Video: Youtube

A teď ta prohra ve Wembley… „Pro nás všechny je to obrovské zklamání. Doufali jsme, že na turnaji dojdeme mnohem dál. Bohužel jsme nevyužili šance, které měli Timo Werner a Thomas Müller. Z vyřazení mám špatný pocit,“ řekl skleslý Löw po zápase s Anglií.

Zasloužil by si okázalejší rozlučku. „Budeme na něj vzpomínat kvůli tomu, kolik radost dal německým fanouškům a jak dokázal vytvářet pozitivní atmosféru. Je to skvělý trenér a skromný chlap, se kterým vždycky byla legrace,“ uzavřel Klinsmann.